Ukraina

Zaludnić pustostany

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego tylko w Warszawie jest aż 4,5 tysiąca pustostanów. W całej Polsce to już 1 mln 852 tysiące nieużytkowanych mieszkań należących do samorządów i innych podmiotów publicznych. Szacuje się, że pustostanów, które pozostają w prywatnych rękach, jest zdecydowanie więcej. Zdaniem fundacji Habitat for Humanity Poland to zasoby, które można wykorzystać między innymi na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Habitat for Humanity Poland adaptuje pustostany od 2015 roku. Zdaniem fundacji zasoby podmiotów publicznych mogłyby być źródłem mieszkań w relatywnie krótkiej perspektywie.
Tym bardziej że, jak wskazują, nastawienie lokalnych społeczności do takich inwestycji jest przychylne.
Choć jak wynika z raportu, część zasobów to nieruchomości, które są tak zdegradowane, że już nie nadają się do zaadaptowania. Wciąż jednak jest wiele mieszkań, które można wykorzystać na pomoc potrzebującym.

– Najważniejsze, żeby je wykorzystywać, żeby służyły zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, które są w Polsce ogromne, a teraz w związku z napływem ponad 4 mln osób z Ukrainy do Polski i prognozowaniem, że ponad 2,5 miliona tych ludzi może zostać w Polsce, te potrzeby jeszcze się zwiększają – mówi Katarzyna Przybylska, kierowniczka ds. rzecznictwa w fundacji Habitat for Humanity Poland.
Żródlo:portalsamorzaodwy.pl

x

Zobasz także

Tanio już było

Warszawa (+1901 zł), Białystok (+1895 zł) i Szczecin (+1647 zł) zanotowały największe wzrosty rok do ...

Zapaść na rynku najmu

Mieszkania na wynajem znikają na pniu. Każdą ofertą zainteresowanych jest kilkunastu potencjalnych najemców – mówi ...

NIK miażdży Mieszkania+

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) oceniła, że działania podejmowane przez kolejnych ministrów w ramach programu Mieszkanie+ ...

Ukraińcy już nie budują

Wojna w Ukrainie ma wpływ na polski rynek nieruchomości, co widzimy właściwie od pierwszych dni ...

Kamienica wypięknieje

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozpoczął prace remontowe budynku przy ul. Królowej Jadwigi 52 i 54. ...