Ładowarki emu.energy

Zamiast baraków bloki

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych ogłosił przetarg na budowę osiedla mieszkalnego przy ul. Opolskiej w Poznaniu. Pierwszy etap obejmie aż 287 mieszkań. To największa inwestycja ZKZL w historii. W ramach pierwszego etapu zaprojektowano pięć budynków, razem 1400 lokali.

Przetarg na budowę osiedla został opublikowany wczoraj na stronie spółki. W ramach pierwszego etapu zaprojektowano aż pięć budynków. Dwa budynki są pięciokondygnacyjne, kolejne dwa czterokondygnacyjne a ostatni planowany budynek posiada trzy kondygnacje. We wszystkich znajdą się mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe.

Na terenie inwestycji znajdzie się aż 38 mieszkań dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami, a kolejne 40 będzie można dostosować do ich potrzeb. Dwa z pięciu budynków będą dedykowane dla seniorów z uwagi na układ funkcjonalny, liczne udogodnienia i brak barier.

W planie nie mogło zabraknąć zagospodarowania terenu dookoła budynków. Plan zakłada wykonanie całej niezbędnej infrastruktury technicznej takiej jak drogi wewnętrzne, miejsca postojowe, chodniki, plac zabaw czy oświetlenie całego terenu. Wszystkie budynki zostały zaprojektowane w technologii tradycyjnej o nowoczesnej bryle z płaskim dachem schowanym za attyką.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przy ul. Opolskiej przedstawia holistyczną koncepcję osiedla z innowacyjnym wykorzystaniem zbiornika retencyjnego. Będzie on nie tylko zbierał wodę deszczową z osiedla oraz kolejnych etapów inwestycji ale stworzy też przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową wokół niego. Dzięki takiemu rozwiązaniu osiedle zyska więcej terenów zielonych przy jednoczesnej dbałości o ekologię.

Inwestycja na ul. Opolskiej to ważny krok w kierunku zmiany obszarów wstydu miasta Poznania. Budynki mieszkalne powstaną bowiem na terenie baraków mieszkalnych wybudowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej dla wysiedlonych Polaków. Standard tych mieszkań był bardzo niski i zostanie zastąpiony mieszkaniami o zdecydowanie wyższej jakości.

Otwarcie ofert zaplanowane zostało na 9 października. ZKZL planuje rozpoczęcie inwestycji jeszcze w tym roku. Oddanie budynku dla mieszkańców powinno nastąpić na początku 2022 roku. Docelowo na terenach przy ul. Opolskiej ma powstać prawie 1400 mieszkań.

Autor: Housemarket

x

Zobasz także

Łacina dla HM Inwest

HM Inwest wygrał przetarg na niezabudowaną działkę na poznańskiej Łacinie. Deweloper zapłaci za nią ponad ...

Enklawa Winogrady na Czarnej Roli

Na poznańskich Winogradach, przy ulicy Czarna Rola powstaje nowe osiedle mieszkaniowe o nazwie Enklawa Winogrady. ...

200.000 mieszkań w 2019 r.

Dane o budownictwie mieszkaniowym, które opublikował we wtorek GUS, pozwalają sądzić, że przekroczenie bariery 200 ...

Tańszy prąd w spółdzielniach

NFOŚiGW zapowiada, że pracuje nad specjalną propozycją dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w zakresie inwestowania ...

„Mieszkania plus” w Witnicy

Gmina Witnica w województwie lubuskim rozpoczęła proces inwestycyjny w ramach programu „Mieszkanie plus”. Jej burmistrz ...