Fotografia wnętrz

Zamiast bruku zieleńce

Już tej jesieni rozpocznie się przebudowa placu przed Starym Browarem od strony ulicy Ratajczaka. Będzie bardziej zielono: zamiast wybrukowanej, pustej przestrzeni znajdą się tam efektowne zieleńce.

Pusty plac przed Starym Browarem od strony ulicy Ratajczaka z pewnością jest jednym z mniej efektownych elementów otoczenia tego obiektu. Co prawda ma swoje zalety: doskonale sprawdza się jako przestrzeń działań plenerowych, na przykład podczas jarmarków świątecznych czy spektakli teatralnych. Jednak tegoroczne upały szczególnie dobitnie udowodniły, że wybrukowane place bez odrobiny cienia nie sprawdzają się w naszym klimacie. Dlatego właściciele Starego Browaru zdecydowały o wprowadzeniu zieleni na tę dość monotonną przestrzeń.

Nowe nasadzenia w centrum miasta. zwłaszcza większych roślin, nie są łatwym zadaniem ze względu na infrastrukturę podziemną, jednak tu częściowo znajdą się w wyniesionych kwietnikach. Tam, gdzie jest to możliwe, czyli na terenie dawnego parku, rośliny da się posadzić w ziemi.

Jak informuje “Głos Wielkopolski”, jesienią rozpoczną się prace budowlane przy budowie przyszłych kwietników. Nasadzenia natomiast rozpoczną się wiosną. Całość ma dać efekt “wychodzenia” zieleni z parku Dąbrowskiego wprost na ulicę. I pewnie się to uda, skoro zostanie tam posadzonych 40 nowych drzew i 250 krzewów oraz kwiaty.

Od strony Ratajczaka nie tylko przybędzie roślin, ale będą to też rośliny “miodne”, zgodnie z polityka starego browaru przyjazną owadom, a pszczołom w szczególności – przypomnijmy, że tego lata w parku regularnie odbywały się “Pszczele niedziele”, pikniki popularyzujące wiedzę o tych niezwykłych, pożytecznych owadach.

Wszystkie kwietniki będą efektownie oświetlone, wśród roślin znajdzie się też fontanna i ławki oraz amfiteatralne siedziska. Autorem projektu jest poznańska pracownia 1050.

Zielony Plac Starego Browaru zostanie otwarty w pierwszej połowie 2020 roku, a szczegóły projektu będzie można poznać podczas debaty, którą Stary Browar organizuje wspólnie z Teatrem Muzycznym 5 września na Szachownicy Starego Browaru.

Źródło:Głos Wielkopolski

x

Zobasz także

Przetarg na węzeł w Plewiskach

Ogłoszono przetarg, który wyłoni wykonawcę węzła przesiadkowego Grunwaldzka z przejazdem pod torami kolejowymi. Na granicy ...

Samorząd dołoży do Golęcina

Samorząd Województwa dołoży 400 tys. złotych do modernizacji miejskiego kompleksu sportowego na Golęcinie Jacek Bogusławski, ...

Borsukiem na Maltankę

Już w najbliższy weekend na tory przy jeziorze Maltańskim wyjedzie parowóz Borsig Bn2t, zwany Borsukiem ...

Tramwaj na Naramowice

Prace związane z budową nowej trasy tramwajowej na Naramowice postępują i obejmują coraz większy obszar. ...

Rowerem po Dolnej Wildzie

Od środy, 1 lipca, rozpoczyna się budowa ostatniego fragmentu nowej drogi rowerowej, która połączy okolice ...