Ukraina

Zamiast smogu – czysty wodór

W Elektrowni Konin otwarto blok biomasowy. Marszałek Marian Woźniak: to historyczne wydarzenie.
Zmodernizowane bloki biomasowe Elektrowni Konin wykorzystane będą przy produkcji zielonego wodoru z elektrolizerów, które zostaną zainstalowane na jej terenie. Instalacja ta posłuży do produkcji wodoru przy wykorzystaniu energii pozyskiwanej ze spalania biomasy.

Stabilnym źródłem i dostawcą wodoru ma być konińska spółka ZE PAK, która ogłosiła, że do 2030 r. będzie wytwarzać energię wyłącznie z odnawialnych źródeł.
Zmodernizowana instalacja o mocy 50 MWe produkuje energię elektryczną oraz pełni funkcję rezerwowego źródła ciepła dla działającego już bloku biomasowego, zasilającego w ciepło Konin.
System ciepłowniczy w Koninie należy do jednego z niewielu efektywnych systemów ciepłowniczych w Polsce.

24 czerwca odbyła się uroczystość otwarcia bloku biomasowego w Elektrowni Konin. To jedna z najważniejszych zielonych inwestycji w Wielkopolsce.

5 lipca 2021 r. została podpisana deklaracja o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, której sygnatariusze potwierdzili gotowość do współpracy na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w regionie oraz zaangażowania w rozwój całego krajowego ekosystemu opartego o technologie wodorowe.

Stabilnym źródłem i dostawcą wodoru ma być konińska spółka ZE PAK, która ogłosiła, że do 2030 r. będzie wytwarzać energię wyłącznie z odnawialnych źródeł. Firma przechodzi obecnie zieloną transformację. Pod koniec 2021 r. otrzymała od marszałka województwa pozwolenie na prowadzenie instalacji do spalania paliw i produkcji wodoru. Jest to pierwsze pozwolenie tego typu wydane w Wielkopolsce.

Jedną z inwestycji zmierzających do realizacji strategii spółki było przystosowanie istniejącego kotła węglowego, zlokalizowanego na terenie elektrowni Konin, do spalania biomasy.

Źródlo:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Pałac w Lewkowie odnowiony

  Renowacja i rozbudowa Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie kosztowała 30 mln zł (Fot. umww.pl) Zakończyła ...

Wsparcie dla Depo Wolsztyn

Nie ma planów zakończenia działalności Parowozowni Wolsztyn w obecnej formule – zapewnia wielkopolski samorząd. Sytuacja ...

Pasieka ze 150-letnią tradycją

Koło Pszczelarzy im. Klemensa Kruszewskiego w Kościanie, jedno z najstarszych tego typu stowarzyszeń w kraju, ...

Poznaj audyt krajobrazowy

Samorząd Województwa Wielkopolskiego aktywnie troszczy się o jakość krajobrazu. Po raz pierwszy w naszej historii ...

Muzeum w octowni Leszna

W ubiegłym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego kupił budynek dawnej octowni w Lesznie. To w nim ...