Ukraina

Zapaść domów komunalnych

Mieszkania gminne są zadłużone, źle zarządzanie a ich jakość pozostawia wiele do życzenia – tak wynika z raportu „Mieszkalnictwo społeczne. Raport o stanie polskich miast” przygotowanego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR. Jak twierdzą autorzy raportu, za taki stan odpowiadają w równym stopniu władze krajowe i samorządowe. Przygotowano także zalecenia zarówno dla jednych jak i drugich.
Mimo tego, że gminy wciąż budują mieszkania komunalne, ich udział w rynku mieszkań w latach 2009 – 2016 zmniejszył się z 8 proc. do 6,1 proc. ogółu zasobów mieszkaniowych w Polsce.
Bolączka jest także brak remontów i zadłużenie lokali należących do gmin. Dług lokatorów wobec miast przekroczył 4 mld zł. Jak szacuje Obserwatorium Polityki Miejskiej, ta kwota pozwoliłaby na podwojenie zasobów mieszkaniowych miast.
Fatalny stan budynków dotyczy 17 proc. mieszkań komunalnych. Zdaniem autorów raportu wyjściem z sytuacji może być… podniesienie czynszów.
Jak zauważają autorzy raportu, w Krajowej Polityce Miejskiej (przyjętej uchwałą Rady Ministrów w 2015 r.) znalazło się 10 wątków szczególnie ważnych dla rozwoju miast w Polsce. Nie ma tam jednak mieszkalnictwa, jako samodzielnego tematu. Jak czytamy w raporcie, to nie pierwszy raz kiedy „krajowe dokumenty strategiczne stronią od uznania mieszkalnictwa”.
„Potrzeba posiadania mieszkania należy do podstawowych potrzeb egzystencjalnych człowieka, warunkujących realizację prawa do posiadania dzieci, do założenia rodziny. Problem z dostępnością mieszkań dotyczy w szczególności miast. Jak zwracają uwagę naukowcy, rynek mieszkaniowy jest zjawiskiem wykraczającym poza reguły prostej gry rynkowej, dlatego jego regulacja powinna stanowić jeden z zasadniczych zakresów polityki miejskiej” – czytamy w raporcie Obserwatorium Polityki Miejskiej.
Oto główne bolączki mieszkalnictwa w polskich miastach
Zmniejszanie zasobów mieszkaniowych – zdaniem autorów raportu dotyczy 65 proc. polskich miast. Jak czytamy w raporcie, w 2016 r. gminy w kraju oddały do użytku 1756 nowych mieszkań komunalnych, jednak w tym samym roku liczba oczekujących na najem mieszkania z gminnego zasobu wyniosła niespełna 160 tys. osób. Oznacza to, że mieszkania oddane w 2016 r. mogły zaspokoić tylko 1,1 proc. zapotrzebowania z tego roku. W raporcie czytamy także, że w latach 2009 – 2016 udział mieszkań komunalnych zmniejszył się z 8 proc. do 6,1 proc ogółu zasobów mieszkaniowych w Polsce.
Zły stan techniczny mieszkań komunalnych, to zdaniem autorów raportu efekt zbyt niskich czynszów. Jak czytamy w dokumencie, są one średnio dwukrotnie za małe, aby pokryć chociaż najważniejsze potrzeby remontowe. Stan około 17 proc. mieszkań komunalnych w Polsce można określić jako bardzo zły.
Więcej:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...