Ukraina

Zarządzanie najmem dla każdego

Kompleksowe zarządzanie mieszkaniem na wynajem obejmujące cały proces od zakupu do bieżącej obsługi najemców – taka usługa na polskim rynku zyskuje coraz większą popularność i nic dziwnego, bo sam rynek najmu także szybko rośnie. Profesjonalnie przygotowane zarządzanie najmem obejmuje cały proces od początku, właściwie do samego końca. Rozpoczyna się już pomocą przy zakupie mieszkania, obejmując potem przygotowanie nieruchomości na wynajem, znalezienie najemców i pomoc w samym sfinalizowaniu transakcji, a na bieżącej opiece nad nieruchomością kończąc.
Osoby rozpoczynające dopiero przygodę z rynkiem mieszkań na wynajem potrzebują pomocy już na pierwszym etapie inwestycji – przy wyborze odpowiedniego mieszkania do zakupu. Nie każda nieruchomość będzie tak samo atrakcyjna dla potencjalnych najemców, tutaj doświadczenie jest kluczowe, bo może okazać się, że znalezienie lokatorów będzie trudne. Kolejnym kłopotem może okazać się wyznaczenie odpowiedniego poziomu czynszu. Zbyt wysoki przeciągnie w nieskończoność poszukiwanie najemców, a zbyt niski nie pozwoli osiągnąć odpowiedniej stopy zwrotu. Firmy oferujące zarządzanie nieruchomościami mają doświadczenie i dostęp do danych pozwalających zoptymalizować proces zakupu lokalu.

Szybciej znajdziesz najemcę

Kolejnym etapem jest przygotowanie mieszkania do wynajmu. Zwykle proste zabiegi w postaci odświeżenia, doposażenia i posprzątania pozwalają szybciej znaleźć najemców i wynegocjować lepszą stawkę miesięcznego czynszu.
Gotowe mieszkanie pozostaje już tylko wynająć. Większość firm wystawia i promuje mieszkania na wielu portalach z ogłoszeniami. Doradca zajmuje się też pokazywaniem nieruchomości potencjalnym najemcom, co pozwala właścicielowi zaoszczędzić czas, a gdy najemca się znajdzie, wynajmujący może liczyć na wsparcie w sprawnym przeprowadzeniu transakcji.
To jednak nie koniec, bo tak naprawdę właśnie w tym punkcie zaczyna się prawdziwe zarządzanie najmem. Właściciel nieruchomości może w tym momencie tak naprawdę o niej zapomnieć. Nie musi kontaktować się z lokatorami, dostawcami mediów, spółdzielnią czy wspólnotą – wszystkim zajmuje się firma zarządzająca. Dopilnuje ona też poprawności rozliczeń ze wspólnotą, czy spółdzielnią, bo tutaj zdarzają się różne sytuacje.

Dla kogo jest zarządzanie najmem?

– Mamy klienta, który na stałe mieszka w Australii. Dostał ze spółdzielni wezwanie do zapłaty rachunku za wodę w wysokości 500 zł. Sprawy nie dało się załatwić zdalnie, dzięki naszej interwencji okazało się nie tylko, że żądanie dopłaty jest pomyłką, ale wręcz, że klient ma nadpłatę na koncie – wspomina Michał Bukowski, kierownik sprzedaży ds. najmu w Home Brokerze.
Pierwszą grupą klientów korzystających z zarządzania najmem są właśnie osoby, które mają w Polsce mieszkania, ale mieszkają za granicą. Ale to nie jedyni klienci firm oferujących tego typu usługę. Wielu ludzi ma nawet po kilka mieszkań i zarządzanie nimi na bieżąco wymagałoby zbyt wiele zaangażowania, bo przecież mają codzienną pracę, rodzinę, hobby itd. W razie potrzeby firma zarządzająca zajmie się też doraźnym remontem lokalu, a w razie wygaśnięcia umowy najmu – ponownym przygotowaniem go do wynajmu i znalezieniem kolejnych lokatorów.

Ile kosztuje zarządzanie najmem?

Operacyjnie działa to tak, że najemcy nie płacą za wynajem właścicielowi nieruchomości tylko firmie zarządzająca, a ta po uiszczeniu wszelkich opłat eksploatacyjnych przelewa na koniec miesiąca czysty zysk do wynajmującego.
Standardowy koszt zarządzania to kilkaset złotych miesięcznie, przy czym na rynku istnieją dwa modele: część firm ma płaską stawkę (np. w Home Brokerze jest to 200 zł), inne zaś naliczają opłatę procentowo (7-10 proc.), zależnie od wysokości czynszu, acz częstą praktyką jest ustalenie minimalnego poziomu miesięcznej opłaty. Większość firm nie pobiera prowizji w miesiącach, w których mieszkanie stoi puste, są jednak takie, które pobierają opłatę za wzięcie nieruchomości w zarządzanie, warto to sprawdzić. Analizując koszt należy pamiętać o tym, że samodzielne zarządzanie najmem jest tylko pozornie bezkosztowe. Dojazd do mieszkania i czas poświęcony na załatwienie sprawy także kosztują.
Osoby mające w portfelu kilka lub kilkanaście mieszkań skorzystają na tym najbardziej, bo zrzucą ze swoich barków najwięcej pracy. Firma może przygotować mieszkanie do wynajmu, poszukać najemcy, zająć się umową, a nawet wspomóc w windykacji należności. Mający na wynajem jedno mieszkanie zyskają mniej, ale też mogą oszczędzić sporo czasu.

x

Zobasz także

Nie chcą taniego prądu

W Polsce funkcjonuje od niedawna koncepcja prosumenta lokatorskiego, czyli nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do ...

Ceny jednak w górę

Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo. „Rzeczpospolita” przypomina, ...

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...