Ukraina

Zbudują Park Technologiczno-Przemysłowy

Warszawska firma Warbud SA zbuduje pierwszą część Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego. Inwestor – Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji podpisało z wykonawcą umowę w tej sprawie. 17 czerwca 2010 r. w wyniku postępowania w przetargu nieograniczonym na roboty budowlane – budowa segmentu A wraz z wykonaniem zewnętrznych instalacji sieciowych oraz dróg wewnętrznych i dojazdowych został wyłoniony generalny wykonawca – Warbud SA. 13 lipca został podpisany kontrakt na realizację zamówienia pomiędzy Wielkopolskim Centrum Wspierania Inwestycji i Warbud SA.

Adaptacja budynków starych i budowa nowych

Misją Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego jest umocnienie pozycji miasta jako wiodącego ośrodka miejskiego w Polsce, poprzez rozwój innowacyjnych gałęzi gospodarki oraz przyczynianie się do kształtowania nowego ładu przestrzennego Poznania.
PPTP, biorąc pod uwagę lokalizację przy ul. 28 Czerwca 1956 r. składać się będzie ze zmodernizowanego budynku nr 398A, planowanego do realizacji budynku nowo projektowanego oraz planowanego do modernizacji budynku nr 400.
Powstanie w ramach Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego modułowego wielofunkcyjnego obiektu biurowo-usługowego składającego się z trzech segmentów o łącznej powierzchni użytkowej 16,9 tys. m kw. planowane jest na działce u zbiegu ulic 28 czerwca 1956 r. i Samotnej w Poznaniu. Łączna powierzchnia działki wynosi 1,35 ha. Jest to teren częściowo zagospodarowany, graniczący od strony północnej i zachodniej z obiektami przemysłowymi, od strony wschodniej przylega do ul. 28 Czerwca 56 r., a od strony południowej graniczy z ul. Samotną.
Na działce znajdują się obecnie trzy budynki biurowe powstałe w latach 60. XX w., które w przyszłości staną się integralną częścią zespołu budynków Parku Technologicznego. Budynki są częściowo podpiwniczone, posiadają odpowiednio 4 i 5 kondygnacji naziemnych, a budynek pomocniczy stanowiący obecnie siedzibę spółki Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji – 2. Po modernizacji będa miały klasę C+.
Istniejąca zabudowa wzdłuż zachodniej granicy działki, układ komunikacyjny, kształt samej działki i przeznaczenie funkcjonalne budynków skutkowały umieszczeniem projektowanej zabudowy wzdłuż ul. 28 Czerwca 1956 r. Zaprojektowano budynek składający się z trzech segmentów posadowionych na wspólnej płycie, pod którą umieszczono parking podziemny. Długość budynku wynosi 167,5 m, szerokość 17,3 m, wysokość 24,5 m. Wielkości obiektów kształtować się będą następująco:
– Segment A – 6.973,92 m kw. powierzchni całkowitej,
– Segment B – 5.642,51 m kw. powierzchni całkowitej,
– Segment C – 4.255,75 m kw. powierzchni całkowitej.
Powierzchnia użytkowa wyniesie 12.760,46 m kw., a hala garażowa – 2.934,60 m kw. Razem powierzchnia całkowita to 16.872,17 m kw. Nowe obiekty powstaną w klasie B+.


Plan terenu inwestycji

Przedsięwzięcie gotowe jest do realizacji. Wydana została przez prezydenta Poznania decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz udzielone zostało pozwolenie na budowę.
Inwestycja planowana jest do realizacji w trzech etapach, gdzie każdy z etapów obejmuje budowę jednego z segmentów. Etap I realizacji inwestycji przewiduje wykonanie segmentu A w ramach nowo projektowanego budynku biurowo-usługowego oraz wykonanie wspólnych dla wszystkich segmentów instalacji sieciowych.
Rzeczowe rozpoczęcie realizacji powyższego etapu nastąpi jeszcze w lipcu 2010 r. i rozpocznie się rozbiórką basenu przeciwpożarowego. Planowane rzeczowe zakończenie realizacji powyższego etapu nastąpi we wrześniu 2011 r.
Przedsięwzięcie gotowe jest do realizacji. Wydana została przez prezydenta Poznania decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz udzielone zostało pozwolenie na budowę.
Inwestycja planowana jest do realizacji w trzech etapach, gdzie każdy z etapów obejmuje budowę jednego z segmentów. Etap I realizacji inwestycji przewiduje wykonanie segmentu A w ramach nowo projektowanego budynku biurowo-usługowego oraz wykonanie wspólnych dla wszystkich segmentów instalacji sieciowych.
Rzeczowe rozpoczęcie realizacji powyższego etapu nastąpi jeszcze w lipcu 2010 r. i rozpocznie się rozbiórką basenu przeciwpożarowego. Planowane rzeczowe zakończenie realizacji powyższego etapu nastąpi we wrześniu 2011 r.

Są pieniądze

Spółka WCWI oprócz gotowości prawnej posiada również zabezpieczenie finansowe realizacji inwestycji. Inwestycja finansowana będzie ze środków własnych spółki oraz środków zewnętrznych – podpisana została umowa na kredyt inwestycyjny o wartości 18,43 mln zł.
W grudniu 2009 r. dokonano wyboru inżyniera kontraktu, a w czerwcu 2010 r. zakończono procedurę wyłonienia generalnego wykonawcy w oparciu o prawo zamówień publicznych.
W czerwcu 2010 r. WCWI podpisało z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego umowę o dofinansowanie na realizację projektu pn. „Rozwój Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego wraz ze stworzeniem systemu wsparcia przedsiębiorstw – etap I”. Wartość pozyskanego dofinansowania w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, działanie 1.4 Wsparcie przedsięwzięć powiązanych z Regionalną Strategia Innowacji, wynosi 12,1 mln zł.
Głównym celem projektu jest wsparcie instytucji otoczenia biznesu poprzez budowę segmentu A nowego wielofunkcyjnego obiektu biurowo-usługowego wraz z wyposażeniem multimedialnym i biurowym, a także odpowiednią aranżacją pomieszczeń w celu stworzenia przedsiębiorstwom korzystnych warunków do rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej. Realizacja projektu wpłynie na wzrost poziomu konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ich innowacyjność. W wyniku realizacji projektu poprawi się atrakcyjność inwestycyjna Poznania, powiatu poznańskiego oraz województwa wielkopolskiego.
W planowanym segmencie A przyjęto, że dwa z pięciu pięter przeznaczone zostaną na część inkubacyjną PPTP, pozostałe – na część technologiczną. Ostateczna forma funkcjonowania parku określona ma być po kilku latach jego działania i ukształtowana zostanie przez warunki panujące na rynku.

Kompleksowe usługi

Zaoferowane przez WCWI usługi dla najemców parku będą miały charakter kompleksowy oraz elastyczny, dostosowany do optymalnego zaspokajania potrzeb firm. Szczególne warunki funkcjonowania stworzone zostaną dla firm nowo powstających, rozpoczynających działalność w inkubatorze. Do oferty parku dla inkubacji należeć będą między innymi:
– wynajem powierzchni biurowej po preferencyjnych stawkach,
– dostęp do podstawowych urządzeń biurowych (np. ksero, drukarka, skaner itp.),
– dostęp do nowoczesnej infrastruktury (szerokopasmowy internet, sieć telefoniczna),
– organizacja i pośrednictwo w kontaktach z uczelniami i instytucjami naukowymi,
usługi wspierające biznes.
Priorytetem w zakresie funkcjonowania inkubatora będzie zaoferowanie zlokalizowanym tam przedsiębiorstwom bezpłatnych usług przede wszystkim w zakresie usług ogólnego doradztwa podatkowego i prawnego.
Dążeniem WCWI będzie taki dobór firm zlokalizowanych w parku, aby zakres świadczonych przez nich usług obejmował w szczególności usługi: doradcze, finansowe, proinnowacyjne, informacyjne, szkoleniowe, środowiskowe.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...