Ukraina

Zielony Poznań czeka na zgłoszenia

20 czerwca mija term zgłaszania się do XXI Konkursu Zielony Poznań. Dotychczas w tym pięknym plebiscycie brało udział prawie 55 tysięcy uczestników. Miasto ocenia i nagradza w nim między innymi kwietniki osiedlowe, balkony, ogrody przydomowe czy działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Tak o Zielonym Poznaniu mówi prezydent Miasta Ryszard Grobelny:
– Ponoć liczne badania naukowe dowodzą wpływu kolorów na psychikę człowieka. Wykazują, że kolor zielony działa kojąco na układ nerwowy, relaksuje, a nawet odstresowuje. W Poznaniu to także kolor dumy z pracy i zaangażowania wielu osób. Co roku setki zielonych dzieł sztuki zgłaszanych jest do konkursu Zielony Poznań. Nie wszystkie wygrywają, ale wszystkie zasługują na podziw i na pewno każdy z balkonów, zieleńców czy każda z działek, kolorem zielonym wpływają pozytywnie na Poznań i poznaniaków.
W tym roku do konkursu zgłosiły się także Międzynarodowe Targi Poznańskie z otwartym latem 2013 roku Ogrodem MTP. To miejsce położone pomiędzy pawilonami wystawienniczymi, w sąsiedztwie centrum konferencyjno-kongresowego.
Wiceprezes zarządu MTP Przemysław Trawa:
– Podjęliśmy decyzję o jego stworzeniu, aby zapewnić gościom targów miejsce do wypoczynku wśród zieleni. Zależało nam na tym, aby aranżacja przestrzeni była nowoczesna i funkcjonalna, dlatego powierzyliśmy zaprojektowanie ogrodu poznańskiej pracowni architektonicznej Studio ADS. Ogród jest kilkupoziomowy. Soczysta zieleń drzew, bylin i kwiatów komponuje się tu z designerskimi betonowymi donicami. Pomiędzy nimi znajdują się miejsca do odpoczynku. Całość domyka plac z płytkami nawiązującymi do wzoru szachownicy i fontanną, której bryza daje ochłodę w gorące dni. W lipcu i sierpniu do ogrodu targowego zaprosimy poznaniaków na akcję ,,Lato z MTP”.

Obiekty konkursowe oceniane będą w pięciu kategoriach:
– zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne;
– balkony, tarasy, loggie i okna;
– ogrody przydomowe;
– działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych;
– pasy zieleni utworzone po raz pierwszy jesienią ubiegłego roku i wiosną bieżącego roku, ze szczególnym uwzględnieniem terenów publicznych ogólnie dostępnych na terenach wcześniej niezagospodarowanych.
Mieszkańcy Poznania, instytucje oraz podmioty gospodarcze mogą zgłaszać swoje zielone obiekty w siedzibach rad osiedli, w biurze konkursu – Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, ul. Matejki 50, II piętro, pokój 213 oraz w siedzibach zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
Zdobywcy I miejsca w każdej kategorii otrzymują nagrodę pieniężną fundowaną przez prezydenta Poznania, a laureaci II i III miejsca – cenne nagrody rzeczowe od sponsorów.

Trochę historii…

Od 1994 r. do 2013 r. włącznie, w XX dotychczasowych edycjach konkursu, udział wzięło 54.526 uczestników. W każdej edycji liczba zgłaszanych obiektów zielonych wzrasta. W 2013 r. oceniono ich aż 5103. Zgłaszane obiekty charakteryzują się coraz bardziej pomysłowymi rozwiązaniami projektowymi i różnorodnością elementów architektury ogrodowej.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...