Ukraina

Ziemia rolna wciąż drożeje

Według danych Agencji Nieruchomości Rolnych grunty rolne w Polsce zdrożały w ciągu roku o 12 proc. i według prognoz tej instytucji należy się spodziewać dalszych wzrostów cen. Rok 2012 przyniósł dalsze wzrosty cen gruntów rolnych w Polsce, a średnia cena jednego hektara, według Agencji Nieruchomości Rolnych, to obecnie już 19,3 tys. zł. Oznacza to, że przez ostatni rok zdrożał on aż o 12,3 proc. Nie był to również okres wyjątkowy na rynku ziemi, ponieważ grunty rolne w Polsce drożeją nieprzerwanie już od dekady. W tym czasie występowały lata, w których tempo wzrostu wynosiło nawet kilkadziesiąt procent rocznie, a najszybciej grunty rolne drożały w latach następujących po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Obecnie trudno jest uwierzyć, że zaledwie 10 lat temu na zakup jednego hektara trzeba było przeznaczyć tylko 3,4 tys. zł.
Wśród przyczyn wzrostu cen w zeszłym roku analitycy ANR wymieniają: dosyć dobrą sytuację ekonomiczną w rolnictwie, system dopłat bezpośrednich i innych form wsparcia dla działalności rolniczej w ramach wspólnej polityki rolnej. Na wzrost cen wpływ miał z pewnością również dostęp rolników do preferencyjnych kredytów na zakup ziemi rolnej.
Do czynników lokalnych, przemawiających za wzrostem cen ziemi rolnej, należy dodać również te globalne. Zapotrzebowanie na produkty rolne na świecie rośnie wraz ze zwiększającą się liczbą ludności. Fakt ten w połączeniu z ograniczoną powierzchnią gruntów rolnych i bardzo powolnym w krajach rozwiniętych zwiększaniem się wydajności rolnictwa daje solidne podstawy wzrostu cen.
Należy również dodać, że wzrost cen ziemi rolnej jest ogólnoświatową tendencją, a Polska nie jest liderem w tym zakresie ani na świecie, ani nawet w Europie. Według danych firmy Savills w latach 2002-2010 grunty rolne w Polsce zdrożały o ok. 380 proc., natomiast średnie tempo wzrostu dla całego świata wynosiło 400 proc. Rekordzistami na Starym Kontynencie w tym czasie były z kolei Węgry (800 proc.) i Rumunia (1817 proc.).
Informacje o wzroście cen ziemi rolnej mogą zachęcać do inwestowania. Jednak pamiętać należy, że inwestowanie na tym rynku wymaga dużego doświadczenia oraz wiedzy na temat panujących na nim realiów. Z tego powodu należy odradzić samodzielne próby lokowania kapitału w grunty rolne i lepiej w tym zakresie oprzeć się na pomocy ekspertów. Dzięki nim możemy skorzystać nie tylko na wzroście cen gruntów rolnych, ale również na dysproporcji występującej między ceną ziemi rolnej a gruntami o innym przeznaczeniu. Dzięki „odrolnieniu”, podziałowi oraz uzbrojeniu można zwiększyć wartość posiadanej nieruchomości nawet kilkukrotnie. Jednak proces ten również wymaga specjalistycznej wiedzy, a jego samodzielne wykonywanie wiąże się z dużym ryzykiem.

x

Zobasz także

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...

Co nas powstrzymuje

Uwolnienie gruntów pod zabudowę, w tym terenów po starych biurowcach czy sklepach wielkopowierzchniowych, uproszczenie biurokracji, uwolnienie ...

Trend cen – w górę

Ceny mieszkań od deweloperów wzrosną w kolejnych miesiącach nawet o kilkanaście procent   W sondzie ...