Nickel 750×200 – Botaniczna

ZKZL przejmuje administrowanie miejskimi lokalami

Najemcy lokali komunalnych od 21 sierpnia obsługiwani będą bezpośrednio przez administratorów Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Dotychczas spółka zlecała zadanie firmom zewnętrznym. Ponadto w pięciu dzielnicach Poznania uruchomione zostaną nowe Punkty Obsługi Klienta (POK).

Jak przekonują władze miasta wprowadzone zmiany znacząco poprawią jakość obsługi oraz usprawnią i przede wszystkim skrócą większość procedur.

Od 2006 roku bezpośrednią obsługą najemców lokali komunalnych w Poznaniu zajmowały się wyłaniane w przetargach firmy. Przez 11 lat zadanie to realizowały trzy różne przedsiębiorca: od 2006 do 2009 – Feroma, do 2013 – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej i do 2017 – ZZN WAM.

Wprowadzanie pośrednika pomiędzy lokatora a miasto to moim zdaniem był błąd systemowy. Mieliśmy przez to ograniczone możliwości oddziaływania na naszego podwykonawcę, czyli na administratora. Kierując się chęcią poprawy jakości obsługi lokatorów przejmujemy tę odpowiedzialność na siebie – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Jednym z ważniejszych motywów decyzji o zmianie było niezadowolenie mieszkańców z poziomu dotychczas świadczonych usług. Rezygnując z firm pośredniczących, ZKZL wprowadza zmiany poprawiające jakość obsługi oraz przyśpiesza większość procedur. Usprawniona zostanie obsługa zleceń dotyczących między innymi eksploatacji lokali, zgłoszenia awarii, rozliczania mediów, sprawdzania stanu konta lub stanu zadłużenia lokalu. Sprawy lokatorów i najemców obsługiwane będą w pięciu Punktach Obsługi Klienta, zlokalizowanych w różnych punktach miasta.

– Decyzję o zmianie sposobu administrowania poprzedziły liczne analizy, z których wynika, że dzięki nowym POK obniżone zostaną nie tylko koszty zarządzania lokalami, ale poprawi się również jakość obsługi. Wprowadzane są jednocześnie jednolite standardy obsługi klientów ZKZL – podkreśla wiceprezydent Tomasz Lewandowski.

Wprowadzenie nowych Punktów Obsługi Klienta poprzedzone zostaje intensywną kampanią informacyjną. Do wszystkich mieszkań i lokali komunalnych dotrą ulotki i plakaty informujące o nowych lokalizacjach POK, listami ulic przypisanych do obszaru każdego z punktów oraz z danymi kontaktowymi i godzinami pracy każdego POK. Rozsyłany jest także list przybliżający najemcom ideę zmian. W poznańskich mediach i w nternecie pojawią się komunikaty informujące o nowym sposobie administrowania. Pod specjalnym numerem telefonu Poznań Kontakt 61 646 33 44 mieszkańcy będą mogli uzyskać odpowiedzi na pytania związane z użytkowaniem lokali komunalnych.

Nowe Punkty Obsługi Klienta POK

POK nr 1 – Poznań, ul. Brzask 3, tel. 61 659 67 01

POK nr 2 – Poznań, os. Piastowskie, 77 tel. 61 659 67 02

POK nr 3 – Poznań, ul. 23 Lutego 4/6A, tel. 61 659 67 03

POK nr 4 – Poznań, ul. Łozowa 26, tel. 61 659 67 04

POK nr 5 – Poznań, ul. Nehringa 2, tel. 61 659 67 05

W zasobie komunalnym będącym w dyspozycji spółki ZKZL znajduje się aktualnie:

  • 940 budynków komunalnych (łącznie budynki mieszkalne, mieszkalno-użytkowe i użytkowe);

  • 1479 lokali użytkowych;

  • 12.551 mieszkań komunalnych łącznie – w tym:

    • w budynkach wspólnot mieszkaniowych z udziałem Miasta – 7.024,

    • w budynkach komunalnych – 5.527,

    • w mieszkaniach komunalnych znajduje się 1261 lokali socjalnych.

x

Zobasz także

Eiffage Polska Budownictwo zbuduje Maltę26 w Poznaniu

Firma Eiffage Polska Budownictwo podpisała dwie umowy na realizację zespołu budynków mieszkalnych przy ul. Wołkowyskiej ...

Osiedle Poznańskie na Starołęce

Osiedle Poznańskie na południu Poznania, na pograniczu Starołęki i Czapurów to najnowsza inwestycja Family House. ...

Aldesa generalnym wykonawcą luksusowych Willi Wodziczki w Poznaniu

Poznańska firma rodzinna Nickel Development wybrała wykonawcę inwestycji Wille Wodziczki. W dwóch niskich budynkach, zaprojektowanych ...

Zaawansowane prace w Zielonych Rabowicach

Budowa osiedla przy ulicy Bliskiej i Kuźniczej w Rabowicach postępuje według harmonogramu. Najbardziej zaawansowany jest ...

Wystartowała budowa X etapu Osiedla Księżnej Dąbrówki

Pełną parą ruszyły prace budowlane przy dziesiątym etapie Osiedla Księżnej Dąbrówki, jednej z flagowych inwestycji ...