Ładowarki emu.energy

Złotów miastem bez petów

Na nieszablonowy pomysł wpadli samorządowcy z gminy Złotów w Wielkopolsce, którzy mieli dość niedopałków papierosów walających się

na trawnikach czy chodnikach. „Wyrzucaj peta z rozmysłem i odpowiedz na pytanie. To nasz nowy pomysł na rozwiązanie problemu porzuconych niedopałków papierosów w miejscach publicznych. Czy zadziała…?” – w taki sposób o swoim nietypowanym pomyśle na walkę z niechlujnymi palaczami poinformowali przedstawiciele Złotowa na Facebooku gminy. Postawili specjalne pojemniki. By zachęcić palaczy do wrzucenia do środka wypalonego papierosa sięgnęli po ciekawy trik.

Złotów walczy z niedopałkami na chodnikach. Pomysł już jest hitem internetu. Takie pojemniki pojawiły się w Złotowie. (fot. Facebook/Złotów. Wielkopolskie Zdroje)

Wszystko wskazuje na to, że pomysł się sprawdzi, bo wpis uzupełniony dwoma zdjęciami prezentującymi gabloty, do których należy wrzucać pety błyskawicznie rozszedł się w sieci i wywołał lawinę pozytywnych komentarzy.

Na czym polega pomysł, który ma zachęcić do dbania o przestrzeń publiczną? Na niczym nadzwyczajnym. Samorządowcy nakleili na pojemnikach tabliczki z pytaniami, na które można udzielić odpowiedzi „tak lub nie”. Jedno z nich brzmi „czy lubisz swojego szefa”, inne „czy chcesz rzucić palenie”. – Niedopałki papierosów w miejscach publicznych, a w szczególności przy placach zabaw, to problem. Może palacz zechce wziąć udział w głosowaniu – zachęca do dbania o przestrzeń publiczną na Facebook Adam Pulit, burmistrz Złotowa.

Na problem walających się wszędzie petów, latem zwróciła również uwagę Rada Miejska z Darłowa, która zdecydowała się wprowadzić zakaz palenia papierosów na plaży. Samorządowcy powoływali się na nowelizację ustawy o ochronie zdrowia, która wprowadza zakaz palenia w miejscach publicznych. Druga sprawa to nie zawsze warte naśladowania zachowanie turystów, którzy zostawiali niedopałki wszędzie, gdzie się tylko da. – Tymczasem plaża to nie popielniczka – podkreślali przedstawiciele miasta. Stworzyli specjalne miejsca, w których palacze mogli oddawać się swojemu nałogowi i resztki wrzucać do znajdujących się tam popielniczek. Zaś egzekwowaniem zakazu palenia zajęła się straż miejska.
Źródło:portalsamorzaadowy.pl

x

Zobasz także

20 milionów dla Leszna

Miasto Leszno otrzyma ponad 20 mln zł środków unijnych będących w gestii Zarządu Województwa Wielkopolskiego ...

Obwodnica Gostynia ruszyła

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak odwiedził plac budowy obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434. W ...

Elfy „Andrut” i „Calisia”

Przejazd specjalnego pociągu EN76 ELF w relacji Poznań Gł. – Kalisz – Poznań Gł. zgromadził ...

Dni Otwarte Funduszy UE

Władze Ostrowa zapraszają do udziału w VI edycji ogólnopolskiej akcji promocyjnej Dni Otwarte Funduszy Europejskich, ...

Składowisko śmieci w Pile?

Czy w Pile powstanie składowisko śmieci wraz z linią do ich przetwarzania? Aż kilkadziesiąt tysięcy ...