Ukraina

Zły stan kamienic

Jak informuje portal epoznan.pl Nadzór Budowlany sprawdził poznańskie kamienice. W większości stwierdzono nieprawidłowości Z wyników kontroli płyną zatem groźne wnioski.
Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru dla Miasta Poznania od 2007 roku regularnie sprawdzają sposób utrzymania i stan techniczny budynków w stolicy Wielkopolski. Często powstały one jeszcze przed II Wojną Światową lub krótko po jej zakończeniu. Przez ostatnich 11 lat skontrolowano w sumie 2024 obiekty.

W zakresie kontroli przeprowadzanych głównie z inicjatywy pracowników Inspektoratu, w 2018 roku skontrolowano 58 poznańskich kamienic. Przedmiot kontroli obejmował, oprócz oględzin technicznych, sprawdzenie, czy właściciele lub zarządcy budynków przeprowadzają okresowe przeglądy stanu technicznego oraz czy wykonują zalecania zawarte w protokołach z takich przeglądów – tłumaczy Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Żadnych nieprawidłowości nie stwierdzono jedynie w przypadku 15 budynków. Pozostałych dotyczyły mniejsze lub większe uchybienia, wśród których znalazły się m.in. miejscowe ubytki tynków elewacji oraz łuszczącą się farbę elewacyjną, uszkodzone płyty i balustrady balkonowe, spękania i ubytki ścian, nadproży i gzymsów, skorodowane i uszkodzone obróbki blacharskie oraz rynny i rury spustowe czy zły stan stropów, kominów i dachów.

Powyższy katalog usterek, niewiele różni się od nieprawidłowości stwierdzonych w latach ubiegłych. Świadczy to o tym, że wielu właścicieli i zarządców nie przeprowadza nie tylko podstawowych robót remontowych, ale także bieżącej konserwacji. Niestety ma to negatywny wpływ na bezpieczeństwo zarówno użytkowników budynków, jak i przechodniów. Zaniedbania te obniżają również walory estetyczne, często bardzo ciekawych i cennych architektonicznie, obiektów – podkreślił Paweł Łukaszewski.
Inspektorzy nadzoru budowlanego przypominają, że bezpieczeństwo użytkowników obiektów budowlanych odpowiada ich właściciel (współwłaściciele) lub zarządca.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...