Fotografia wnętrz

Zmierzch galerii handlowych

Koniec epoki galerii handlowych. Miasta zabierają się za zmiany. Do końca 2030 roku w Poznaniu może zniknąć nawet jedna trzecia galerii handlowych.

Galerie handlowe w Polsce toną w długach. Najemcy nieruchomości komercyjnych zwiększyli od marca 2020 roku swoje zadłużenie o prawie jedną czwartą. Sami też mają do odzyskania ogromne należności od kontrahentów. W efekcie z mapy Warszawy mają wkrótce zniknąć trzy wielkie galerie handlowe, na których miejscu wyrosną osiedla. Poznaniowi ubędzie natomiast nawet jedna trzecia galerii, które ustąpią miejsca biurom i mieszkaniom.

Galerie handlowe w Polsce toną w długach. Długi firm wynajmujących lub zarządzających lokalami użytkowymi wynoszą 130 mln zł, czyli stanowią ponad połowę kwoty zaległości w sektorze obsługi rynku nieruchomości.
Firma Atrium, która jest właścicielem dużych galerii handlowych w Warszawie, stara się w warszawskim ratuszu o uzyskanie zgody na zmianę koncepcji zagospodarowania swoich terenów. Stanęłyby na nich m.in. osiedla mieszkaniowe.
Miejsca osiedlom i biurom ustąpi też część galerii handlowych w Poznaniu – zapowiada prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Do końca 2030 roku w Poznaniu może zniknąć nawet jedna trzecia galerii handlowych, w których nie ma klientów i najemców na lokale.
Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Ilu brakuje nam mieszkań

Na koniec 2020 r. w Polsce było ponad 15 mln mieszkań. W miastach liczba mieszkań ...

Tłoczno, ale poza podium

Oto najbardziej zatłoczone miasta w Polsce. Problemem dobór inwestycji w transport zbiorowy Łódź jest najbardziej ...

29. mkw. dla Polaka

Na statystycznego Polaka przypada 29 mkw. przestrzeni mieszkalnej. Gorzej tylko w Rumunii Zespół analiz HRE ...

Płacimy mniej niż Europa

Raport: Mieszkania w Polsce znacznie tańsze niż w bogatych krajach UE Ceny mieszkań w 2020 ...

Ceny realne, czy z kapelusza

Ceny mieszkań w Polsce odkleiły się od rzeczywistości? A lepiej nie będzie. Ekspert ostrzega przed ...