Ukraina

Znamy wizję nowego Sądu Apelacyjnego

Wiemy już jak będzie wyglądać nowy Sąd Apelacyjny w Poznaniu. W przeddzień Wigilii rozstrzygnięty został konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej budynku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu przy ul. Solnej i Kościuszki. Zwycięzcą konkursu zostało Przedsiębiorstwo ARI z Poznania. Sąd Konkursowy docenił w tej koncepcji: wysoką jakość rozwiązań bryłowych i czytelność ich układu, umiejętne nawiązanie do kontekstu urbanistycznego i historycznego, elegancką strefę wejściową powiązaną z patio wewnętrznym. W zakresie rozwiązań funkcjonalnych jury doceniło: bardzo dobre rozwiązanie sal rozpraw na parterze i piętrze, właściwe wystrefowanie układu pomieszczeń w zależności od przeznaczonych im funkcji, prawidłowe usytuowanie sal konferencyjnych z możliwością wydzielenia foyer, prawidłowe rozmieszczenie miejsc parkingowych, możliwości bezkolizyjnej rozbudowy budynku w kierunku południowym.
Przyznane zostały dwa wyróżnienia honorowe I stopnia: Wojciech Gęsiak Studio Architektoniczne Radom i ASW Architekci Poznań, w składzie – Michał Akiersztajn, Martyna Antczak-Galant, Michał Karykowski, Anna Matyla Włodarczyk, Dariusz Stankiewicz, Anna Waligórska-Dzik, Jarosław Wroński. Przyznanych zostało 6 wyróżnień honorowych: Pracownia Architektoniczna Czora i Czora Katowice, Projekt Praga Warszawa, „Perspektywa” Projektowanie Architektonistyczo-Urbanistyczne Gdynia, Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski Sopot, Jacek Sieniawski – Architekt Gdańsk, Pracownia Architektoniczna 1997 Poznań. Oceny prac konkursowych i wyboru najlepszej pracy dokonał sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. arch. Mariana Fikusa – sędziego SARP.
Organizatorem konkursu był Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Konkurs został zorganizowany w celu wybrania spośród złożonych prac konkursowych najwyżej ocenionej przez jury pracy, której autor/zespół autorski otrzyma zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej na zadanie inwestycyjne: Budowa budynku Sądu Apelacyjnego. Planowany czas inwestycji wynosi 36 miesięcy.
Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie złożyło 56 podmiotów. Do dnia 10 grudnia 2013 r. uczestnicy konkursu, zakwalifikowani do udziału, złożyli 24 prace konkursowe. Przy dokonywaniu wyboru kierowano się jakością funkcjonalno-użytkową programowych rozwiązań (45 proc), jakością i atrakcyjnością proponowanych rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych (25 proc.), ceną dokumentacji projektowej wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego (15 proc.), walorami eksploatacyjnymi proponowanych rozwiązań (15 proc.).
Zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki zostanie wysłane do Przedsiębiorstwa ARI w Poznaniu w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia 23 grudnia 2013 r. – informuje sędzia Elżbieta Fijałkowska, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...