Ukraina

Znowu korowód na Św. Marcin

Barwna parada wyruszyła od ulicy Piekary, by dotrzeć do ulicy Wieniawskiego. Jak zapowiadano udział w niej bierze 300 osób, na czele ze Świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty. Nie brakuje widowiskowych obiektów plastycznych stworzonych przez Teatr Asocjacja 2006 i artystów cyrkowych z Teatru w Głową w Chmurach. Po raz pierwszy w korowodzie przeszli aktorzy i aktorki z niepełnosprawnościami, z „Teatru powszechnego” działającego w Centrum Kultury Zamek.

Nowością są także dwa nowe elementy korowodu, które zostały wyłonione w konkursie: „Czyń dobro – Save Planet” autorstwa performerek Ewy Bone i Ewy Kozubal oraz „Rzeka (Warta) Dobra”, którego autorkami są Iwona Kazia Kaliptan-Młodkowska i Agnieszka Radniecka, ze Szkoły Podstawowej nr 93. W korowodzie przejdą także uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 53, przebrani w barwne stroje, przywołają patrona swojej placówki – Pawła Edmunda Strzeleckiego, pojawi się postać Bamberki, gracze futbolu amerykańskiego z „Armii Poznań”, Stajnia Lajkonik oraz jeźdźcy w strojach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. O muzyczną oprawę parady zadbają Drumersi pod kierunkiem Mieszka Łowżyła, Fanfara Awantura, Gladiatorzy ze Śródki oraz Poznań Brass Band” – zapowiadali miejscu urzędnicy.

Do korowodu dołączyły tłumy poznaniaków.

 

11 listopada w Poznaniu będzie wyjątkowy. Ten dzień wypełnią barwne postaci korowodu, który zakończy się uroczystym przekazaniem kluczy do bram miasta św. Marcinowi. Na imieninowych gości i gościnie będą czekać akcje uliczne i pokazy akrobatyczne, kiermasz rogala i liczne atrakcje dla całych rodzin. Wieczorem na scenie głównej wystąpi czeski zespół Už jsme doma i Majka Jeżowska.

Imieniny Ulicy wracają na świeżo wyremontowaną ul. Św. Marcin, która przez ostatnie lata przechodziła metamorfozę. 11 listopada poznanianki i poznaniacy ponownie pokażą jak radośnie obchodzić zarówno Dzień Niepodległości, jak i Imieniny Ulicy. Co najważniejsze, będziemy świętować razem w duchu otwartości i dobroczynności. Zapraszam wszystkich mieszkańców i gości odwiedzających stolicę Wielkopolski do wspólnej zabawy – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jak podkreśla Andrzej Maszewski, organizator Imienin Ulicy Św. Marcin, świętowaniu przyświecać będzie idea poznańskich obchodów 11 listopada, która podobnie jak w poprzednich latach, wyraża się w haśle „Czyń dobro”, nawiązującym do postawy patrona św. Marcina.

– Zbieżność z Dniem Niepodległości sprawia, że pragniemy przypomnieć, czym jest nowoczesny patriotyzm polegający na trosce o słabszych i potrzebujących pomocy, budowaniu płaszczyzn porozumienia oraz dbałości o otoczenie – środowisko naturalne i klimat. Jednocześnie chcemy się nim dzielić, organizując obchody 11 listopada pozbawione patosu i podziałów, wypełnione dumą z lokalności i dziedzictwa oraz szacunkiem dla różnorodności, a także otwartością i przyjacielskimi gestami – mówi Andrzej Maszewski.

Co przygotowano?

Obchody 11 listopada rozpoczną się o godzinie 11:00. W programie imprezy znajdują się liczne atrakcje dla całej rodziny: warsztaty plastyczne i artystyczne, pokazy akrobatyczne Teatru z Głową w Chmurach czy breakdance’u. Dla publiczności zagrają: zespół Siły Specjalne i Pan Kataryniarz. Strefę organizacji pozarządowych, działających na rzecz drugiego człowieka, wypełnią warsztaty, animacje i prezentacje o codziennej działalności NGOsów. Przez cały dzień aż do późnego wieczora będzie działał kiermasz, kuszący swoimi smakami i wyrobami rzemieślniczymi. Gospodarze i gospodynie lokali gastronomicznych mieszczących się przy ulicy Św. Marcin zaproszą na imieninowe menu i specjalną grę miejską. Animacje będą dostępne przez cały dzień. Wieczorem na dużej scenie na placu Adama Mickiewicza, wybrzmią dźwięki czeskiego zespołu Užjsme doma i dobrze znana kilku pokoleniom Polaków i Polek, Majka Jeżowska, autorka niezapomnianych piosenek, które wszyscy potrafią zanucić.

Korowód

Powrót tradycyjnego korowodu po kilkuletniej przerwie dostarczy wielu wrażeń. Barwna parada wyruszy od ulicy Piekary i dotrze do ulicy Wieniawskiego. Weźmie w niej udział 300 osób, na czele ze Świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty. Nie zabraknie widowiskowych obiektów plastycznych stworzonych przez Teatr Asocjacja 2006 i artystów cyrkowych z Teatru w Głową w Chmurach. Po raz pierwszy w korowodzie wezmą udział aktorzy i aktorki z niepełnosprawnościami, z „Teatru powszechnego” działającego w Centrum Kultury Zamek.

Nowością są także dwa nowe elementy korowodu, które zostały wyłonione w konkursie: „Czyń dobro – Save Planet” autorstwa performerek Ewy Bone i Ewy Kozubal oraz „Rzeka (Warta) Dobra”, którego autorkami są Iwona Kazia Kaliptan-Młodkowska i Agnieszka Radniecka, ze Szkoły Podstawowej nr 93. W korowodzie przejdą także uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 53, przebrani w barwne stroje, przywołają patrona swojej placówki – Pawła Edmunda Strzeleckiego, pojawi się postać Bamberki, gracze futbolu amerykańskiego z „Armii Poznań”, Stajnia Lajkonik oraz jeźdźcy w strojach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. O muzyczną oprawę parady zadbają Drumersi pod kierunkiem Mieszka Łowżyła, Fanfara Awantura, Gladiatorzy ze Śródki oraz Poznań Brass Band.

Wspólnotowe dekorowanie

Świętowanie można zacząć już nawet przed 11 listopada. Centrum Kultury Zamek zaprasza poznaniaków i poznanianki do wspólnego przygotowania dekoracji na Imieniny Ulicy Św. Marcin. Kolorowe proporczyki – bo o ich tworzeniu mowa – ozdobią główną arterię miasta. Codziennie w godzinach 14-19 można włączyć się do wspólnej akcji przygotowywania upcyklingowych dekoracji lub przekazać na ten cel niepotrzebne materiały i tekstylia. Za stronę estetyczną akcji odpowiada artystka Agnieszka Gierach z zamkowej Warsztatowni Ekoczułej.

x

Zobasz także

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...

Wiadukt na Lutyckiej.Start

Rozpoczyna się realizacja ważnej inwestycji w północno-zachodniej części Poznania. Powstaną wiadukty, dzięki którym znikną uciążliwe ...

J. Wiśniewski dyrektorem UW

Jacek Wiśniewski nowym dyrektorem generalnym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała ...