Zobowiązanie na lata

Kredyt w złotówkach czy euro? Możliwości finansowania zakupu mieszkania jest kilka. Warto zatem przyjrzeć się dokładnie poszczególnym propozycjom, tak by przez najbliższe 10, 20 lub 30 lat cieszyć się z dobrze podjętej decyzji.

Marża, prowizja, opłata za przewalutowanie czy za wcześniejszą spłatę, wymagany przez bank wkład własny i odpowiednie zarobki – to tylko nieliczne z elementów, które należy wziąć pod uwagę porównując konkretne oferty kredytowe. W gąszczu liczb, słupków i procentów nietrudno o ból głowy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać kredyt najbardziej odpowiadający naszym możliwościom i potrzebom. Według najnowszego, majowego rankingu Expandera najlepszą ofertę w walutach obcych, w tym coraz popularniejszym euro, ma Deutsche Bank PBC, a w złotówkach – BZ WBK.

Co z tą złotówką?

Zmniejszenie obrotu na rynku nieruchomości pociąga za sobą spadek cen zwłaszcza w dużych aglomeracjach. Deweloperzy, chcąc przyciągnąć nowych klientów, decydują się na kampanie promocyjne, a co więcej, dość chętnie sami obniżają ceny sprzedawanych mieszkań proponując różnego rodzaju rabaty. Takie działania kuszą tych, którzy planują zakup mieszkania. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że o kredyt nie jest już tak łatwo, jak niecały rok temu. Ze względu na obecne warunki rynkowe, kryteria finansowania nieruchomości zostały zaostrzone. Dotyczy to zwłaszcza takich elementów jak wkład własny, dochód kredytobiorcy czy wysokość kredytu.
Obecnie znacznie większą niż kiedyś popularnością cieszą się kredyty w rodzimej walucie, m.in. z uwagi na atrakcyjny poziom marż. Jak wynika z raportu Expandera, przeciętna marża kredytu w złotych wyniosła w kwietniu 2,8 proc.
– W przypadku kredytowania w złotych, dodatkową zaletą jest brak ryzyka kursowego, które w ostatnich miesiącach dość odczuwalnie powodowało niekorzystne zmiany wysokości rat kredytowych przy finansowaniu w walutach obcych – wyjaśnia Maciej Molewski, dyrektor Departamentu Bankowości Hipotecznej Deutsche Bank PBC.

Warto w walucie?

Dobrym pomysłem na kredyt może być także europejska waluta. Jak pokazuje raport Expandera oprocentowanie kredytów w euro obniżyło się w minionym miesiącu na skutek spadku stopy EURIBOR (obecnie 1,37 proc.). Dzięki temu przeciętna stopa procentowa dla kredytu w euro wyniosła 4,97 proc. (spadek z 5,21 proc. w kwietniu). Dla porównania polska stopa WIBOR w tym samym okresie wzrosła do 4,3 proc, co pociągnęło za sobą wzrost oprocentowania kredytów w złotych do blisko 7 proc.
Obecnie najatrakcyjniejszą ofertę kredytową w euro posiada Deutsche Bank PBC. Przy najpopularniejszych założeniach (wartość nieruchomości 300 tys. zł, 25 proc. wkładu własnego, kredyt na 30 lat) oprocentowanie wyniesie 3,47 proc. Decydując się na kredyt walutowy, trzeba oczywiście pamiętać o ryzyku kursowym, które związane jest ze wszystkimi działaniami wykorzystującymi obcą walutę. Jednak w przypadku euro ten „problem” będzie istniał jeszcze tylko przez kilka lat, w tzw. okresie przejściowym. W momencie przyjęcia przez Polskę europejskiej waluty, kwota kredytu pozostanie taka sama – bez stosowania jakichkolwiek przeliczników, a dodatkowo – biorąc pod uwagę obecne, często negocjowalne marże – z bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem.

Zacznij od siebie

I jeszcze mała porada. Gdy już zdecydujemy się na kredyt, sprawdzanie ofert warto rozpocząć od instytucji, z której usług już korzystaliśmy. Niektóre banki, choć nie jest to regułą, oferują korzystniejsze warunki swoim stałym klientom. Mogą oni liczyć np. na atrakcyjniejsze oprocentowanie.
– Banki doceniają lojalnych klientów i są w stanie zaproponować im np. niższą marżę, która w istotny sposób wpływa na koszty kredytu. Wszystko zależy od rodzaju rozwiązań, z których dana osoba korzysta, jak również od wysokości zaangażowanych w ich ramach środków – mówi Maciej Molewski z Deutsche Bank PBC.
Na specjalne traktowanie mogą liczyć osoby, które w danym banku posiadają już konto osobiste lub oszczędnościowe. Do grona osób objętych specjalną ofertą mogą również dołączyć ci, którzy – w ramach współpracy z bankiem – otrzymali kartę kredytową, założyli lokatę, nabyli jednostki funduszy inwestycyjnych, czy też korzystają z długoterminowych planów oszczędzania. Jednak należy pamiętać, że każda instytucja indywidualnie definiuje pojęcie „stałego klienta”, a każdy przypadek rozważany jest indywidualnie. Niemniej na pewno warto negocjować.

Najkorzystniejsze oferty kredytowe w euro i złotówkach
pod względem oprocentowania dla założeń:
wartość nieruchomości 300 tys. zł, 25 proc. wkładu własnego, 30 lat kredytowania.

Kredyt w euro

Nazwa banku

Oproc.

Marża

  Deutsche Bank PBC S.A.

3,47%

2,10%

  Bank DnB NORD Polska SA

3,50%

1,85%

  Bank Ochrony Środowiska

4,38%

2,80%

  Polbank EFG

4,64%

3,30%

  Nordea Bank Polska

4,97%

3,60%

Kredyt w złotówkach

Nazwa banku

Oproc.

Marża

  Bank Zachodni WBK

5,65%

1,35%

  Bank Millennium

5,97%

1,80%

  Nordea Bank Polska

5,99%

1,70%

  Deutsche Bank PBC S.A.

6,00%

1,70%

  Lukas Bank

6,00%

1,80%

Ĺšródło: Expander

x

Zobasz także

„Kościół Mariacki” za 5 zł

22 maja 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę z serii „Odkryj Polskę” ...

NBP analizuje rynek

Narodowy Bank Polski opublikował kwartalną informację pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do ...

Wygraj staż w MF

„Partnerstwo biznesu z fiskusem” to temat pracy konkursowej w siódmej edycji konkursu „Podatkowi liderzy”. Studenci ...

Pół miliarda kredytu

Poznański samorząd wystąpi o dodatkowy kredyt w wysokości 500 mln zł – poinformował prezydent miasta ...

PIT do końca maja

Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku deklaracje można ...