155 mln zł na ochronę środowiska

2010 r. był pierwszym rokiem funkcjonowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiskai Gospodarki Wodnej jako samorządowej osoby prawnej. Mimo zmian prawnych związanych z przyznawaniem i rozliczaniem udzielanej pomocy, a szczególnie z dofinansowywaniem przedsięwzięć realizowanych przez jednostki budżetowe ogólna wielkość wsparcia finansowego przyznanego wielkopolskim inwestorom wzrosła w ubiegłym roku do 154,9 mln zł. Podstawową formą pomocy finansowej udzielanej przez fundusz były w minionym roku pożyczki. Przyznano ich wielkopolskim inwestorom podejmującym przedsięwzięcia ekologiczne, a są nimi najczęściej samorządy i spółki komunalne – 117,3 mln zł.

Najwięcej na ochronę wód

Z tej kwoty najwięcej przeznaczono na wsparcie zadań w zakresie gospodarki ściekowej i ochrony wód – 90,8 mln zł (77,4 proc.). Na realizację inwestycji związanych z ochroną powietrza atmosferycznego i klimatu przeznaczono 13,6 mln zł (11,6 proc.), a na zadania w zakresie gospodarki odpadami – 12,7 mln (10,8 proc.). Na pozostałe dziedziny ochrony środowiska przekazano niespełna 0,2 mln zł (0,2 proc.). Największy przyrost nakładów nastąpił w zakresie gospodarki odpadami. Wzrosły one w stosunku do roku poprzedniego blisko trzykrotnie. To znak rosnącego zainteresowania samorządów inwestycjami w tej dziedzinie, ale także wielkich w niej potrzeb.
Z pomocą funduszu kontynuowano przede wszystkim rozbudowę sieci kanalizacyjnych oraz termomodernizację szkół, szpitali oraz innych budynków użyteczności publicznej. Środki trafiają zarówno do wielkich jak i małych gmin. W Poznaniu wykorzystano je m. in. na rewaloryzację Strumienia Junikowskiego, a w Suchym Lesie na budowę zbiornika retencyjnego w Złotnikach.
W minionym roku wartość dotacji przyznanych przez WFOŚiGW wzrosła do 22,1 mln zł i była ona wyższa niż w 2009 r. o ponad 21 proc. Największą część tych środków przekazano na dofinansowanie przedsięwzięć w zakresie ochrony powietrza – zwłaszcza termomodernizacji szkół i szpitali oraz edukacji ekologicznej i przeciwdziałania skutkom poważnych awarii. Ogółem zawarto 43 umowy na dotacje inwestycyjne oraz 161 na dotacje nieinwestycyjne.
Istotną formę pomocy udzielanej przez WFOŚiGW stanowią umorzenia pożyczek, które obejmują przede wszystkim inwestycje w ochronie wód i powietrza. Wartość umorzeń wyniosła 15,1 mln zł i była nieco niższa niż w roku poprzednim. Również nieco mniejsze były wypłaty z tytułu dopłat do oprocentowania kredytów bankowych na określone cele ekologiczne. Z tej formy pomocy mogą korzystać także osoby indywidualne. Wartość przekazanych dopłat wyniosła ponad 412 tys. zł.
W sumie ogólna wartość ubiegłorocznej pomocy udzielonej wielkopolskim inwestorom wyniosła 154,9 mln zł i była o blisko 3 mln zł wyższa niż w roku poprzednim. Mogłaby ona być jeszcze większa, gdyż WFOŚiGW w Poznaniu dysponuje wystarczającymi środkami. Wielkość jego zasobów finansowych sięgnęła na koniec minionego roku 502,3 mln zł. Zaplanowano też odpowiednio wyższe wielkości pomocy finansowej, jednak przeszkodą okazały się liczne rezygnacje beneficjentów z realizacji inwestycji lub dokonywane przez nich zmiany w harmonogramach. Spowodowały one konieczność zawarcia aż 222 aneksów do umów.


Efekty ekologiczne

Umowy zawarte w 2010 r. przynoszą wymierne efekty ekologiczne:
w zakresie ochrony wód i gospodarki wodnej:
– zwiększenie przepustowości oczyszczalni ścieków – 3.972 m3/d
– wykonanie sieci kanalizacyjnych – 972 km
– zwiększenie wydajności przepompowni – 25.487 m3/d
w ochronie powietrza:
– zmniejszenie emisji SO2 – 74 Mg/rok
– zmniejszenie emisji CO2 – 13.534 Mg/rok
– zmniejszenie emisji pyłów – 172 Mg/rok
ochrona powierzchni ziemi:
– zwiększenie pojemności składowisk – 87,6 tys. m sześc.
– segregacja odpadów – 5.760 Mg/rok
– rekultywacja składowisk – 3,32 ha
Ponadto w minionym roku unieszkodliwiono 5.940 Mg wyrobów zawierających azbest.

WFOŚiGW w Poznaniu w dwóch programach unijnych

WFOŚiGW w Poznaniu uczestniczy w realizacji priorytetów ekologicznych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz (obok funduszy z Olsztyna i Zielonej Góry) Regionalnego Programu Operacyjnego. Łączna wielkość dofinansowania przewidzianego w dotychczas zawartych przez WFOŚiGW umowach z inwestorami w ramach obu programów sięga miliarda złotych. Do tej pory WFOŚiGW wypłacił ogółem inwestorom 85,5 mln zł, w tym w WRPO – 41,2 mln zł. Wielkość płatności rośnie wraz z przyspieszeniem realizacji przedsięwzięć. Beneficjenci korzystają także z pożyczek WFOŚiGW na pokrycie wymaganego udziału własnego.
W ramach Priorytetu III „Środowisko Przyrodnicze” WRPO podpisano do tej pory 161 umów, a planowana wielkość dofinansowania przekracza 715 mln zł. Wspomogą one realizację wielu ważnych dla regionu inwestycji. Blisko 30 mln zł unijnego dofinansowania wesprze budowę międzygminnego zakładu zagospodarowania odpadów w Wągrowcu, a ponad 27 mln zł budowę sztucznego zbiornika w Jutrosinie. Krotoszyn otrzyma ponad 15 mln zł na regulację rzeki Jawnik i urządzenie polderów zalewowych. Milionowe dotacje wspomogą termomodernizacje budynków Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, Wyższej Szkoły Biznesu w Pile, Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu, Szpitala Wojewódzkiego w Kaliszu oraz wielu innych obiektów użyteczności publicznej, w tym gminnych szkół oraz ośrodków wychowawczych. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu na termomodernizacje budynków uzyska ponad 7 mln zł, natomiast wielkopolscy strażacy na poprawę wyposażenia w sprzęt ratowniczo-chemiczny 2,4 mln zł.
Kontraktacja w ramach Priorytetu III WRPO dla obszaru „energia” wynosząca 98,45 proc. i dla obszaru „środowisko” – 99,00 proc. była zgodna z deklaracjami składanymi przez Zarząd Funduszu wobec Instytucji Zarządzającej WRPO i spowodowała, że w zakresie kontraktacji osiągnięty został najwyższy wskaźnik w kraju.
W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko w Wielkopolsce zostało podpisanych dotąd 7 umów na realizację projektów (wszystkie dotyczącą gospodarki wodno-ściekowej), a wielkość przewidywanego dofinansowania wynosi ponad 210 mln zł. W kolejnym niedawno zakończonym konkursie zgłoszono dwa projekty porządkowania gospodarki odpadowej w Gnieźnie oraz Wielkopolsce północnej.

x

Zobasz także

742 urodziny Kalisza

Rozpoczęły się uroczystości z okazji 742. rocznicy powstania Kalisza i nadania mu praw miejskich. Tradycja ...

Będzie obwodnica Rogoźna

  7 km obwodnicy i most na rzece. Nowa droga zmieni krajobraz miasta   fot. ...

Stawka na Brendenburgię

17 kwietnia 2024r. przybył do Wielkopolski przyjechał Axel Vogel, Minister Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu ...

Magazyny pod Czempiniem

Inwestorem jest firma Hillwood, dla której jest to pierwsza inwestycja na rynku poznańskim. Hillwood Poznań ...

Bilety do zamku w Stobnicy

Zamek w Stobnicy powstaje od 9 lat na obszarze chronionym Natura 2000 Puszcza Notecka. Ma ...