20 tysięcy złotych za lód na schodach

Nieodśnieżenie chodnika przed posesją może bardzo drogo kosztować. W przyszłym tygodniu do sądu ma trafić sprawa o zadośćuczynienie za upadek na zaśnieżonych i oblodzonych schodach przed centrum Plaza. Poszkodowana domaga się 20 tysięcy złotych odszkodowania. Przed rokiem, dzień po świętach Bożego Narodzenia pani Agnieszka będąca w 8 miesiącu ciąży wybrała się na zakupy do centrum Plaza. Gdy wychodziła z niego od strony ul. Trójpole pośliznęła się na nieodśnieżonych schodach. Zaczęła staczać się ze stopni, usilnie zasłaniając swój brzuch, by uchronić płód.

Do szpitala

– Jednak okazało się, że trzeba ją przewieźć do szpitala – wyjaśnia adwokat Tomasz Grzybkowski z kancelarii Grzybkowski-Guzek, który reprezentuje poszkodowaną. – Tam, z uwagi na ciążę nie można było przeprowadzić wszystkich badań.
Jednak pani Agnieszce trzeba było zapisać leki na podtrzymanie ciąży. Lekarz zalecił jej również leżenie w łóżku, aż do porodu. W miesiąc po wypadku, a na ponad dwa tygodnie przed terminem urodził się jej syn Aleksander.
– Jednak okazało się, że w wyniku upadku klientka naszej kancelarii doznała również między innymi przerwania włókien podudzia, które będzie miało charakter trwały – dodaje Tomasz Grzybkowski. – Dodatkowo po zabiegach na jej ciele pozostały blizny.
Z tych wszystkich powodów kobieta postanowiła domagać się zadośćuczynienia (odszkodowania) za poniesione straty zdrowotne i stres związany z wypadkiem podczas ciąży.
– Adekwatna do strat kwota to 20 tysięcy złotych – stwierdza mecenas Grzybkowski.

Wynajęta firma

Plaza czyszczenie terenu w środku oraz obok obiektu, w tym odśnieżanie powierzyła na podstawie stosownej umowy firmie Impel Cleaning z Wrocławia. I to ona ma odpowiadać za wypadek. Zajmujący się w niej tą sprawą nie chcieli jej komentować. Twierdzą, że całą dokumentację przekazali do firmy ubezpieczeniowej, która ma ustalić, czy i ewentualnie jakie wypłacić odszkodowanie.
– Jednak termin, w którym czekaliśmy już minął – zauważa Tomasz Grzybkowski. – Dlatego kierujemy sprawę do sądu.
Zgodnie z przepisami to właściciel, zarządca nieruchomości lub osoba przez niego wynajęta musi dbać o to, by nie było śniegu, lodu i innych przyczyn, dla których może dojść do wypadku.
– W tym przypadku doszło do zaniedbania tego obowiązku – stwierdza adwokat.
Taka sprawa może być przestrogą dla wszystkich, którzy nie chcą lub nie przejmują się odśnieżaniem terenu przy swoich posesjach. Sprawa w sądzie i możliwość zapłacenia wielkiego odszkodowania powinna dodatkowo motywować do wypełnienia obowiązków.

x

Zobasz także

Nowe zarzuty dot. Stobnicy

Inwestorzy słynnego zamku, który powstanie w Stobnicy, mają nowe problemy. Jak informuje money.pl poznańska prokuratura, ...

Będzie rzecznik lokatorów?

Powstanie funkcja rzecznika praw lokatorów i spółdzielców? Jest pomysł, ale droga jeszcze daleka Zagadnienia związane ...

Termoizolacja od nowa

Do końca marca 2021 r. rząd przyjmie Długoterminową Strategię Renowacji, która zakłada termomodernizację polskich budynków. ...

Zmiany w prawie budowlanym

Oto niektóre zmiany w prawie budowlanym, które będą obowiązywać w 2021 roku. M.in. mają zacząć ...

Odwracanie wywłaszczenia

Ogrodzenie domu stoi na działce, którą ujęto w decyzji wywłaszczeniowej – mimo że nowa droga ...