Fotografia wnętrz

200.000 mieszkań w 2019 r.

Dane o budownictwie mieszkaniowym, które opublikował we wtorek GUS, pozwalają sądzić, że przekroczenie bariery 200 tysięcy mieszkań w 2019 roku jest możliwe – powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister Jerzy Kwieciński

 

Główny Urząd Statystyczny podał, że od stycznia do września 2019 roku oddano do użytkowania 145,6 tysiąca mieszkań.
To o 12,2 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku.
Rozpoczęto też budowę 178,4 tysiąca mieszkań, czyli o 2,6 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku oraz wydano pozwolenia na budowę blisko 201,3 tysiąca mieszkań, czyli o 4,2 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku.

„Sektor budowlany notuje najlepsze wyniki od prawie 30 lat. W żadnym roku od początku transformacji nie oddano do użytkowania takiej liczby mieszkań w pierwszych trzech kwartałach” – komentuje Kwieciński i dodaje, że 145,6 tys. mieszkań oddanych do użytkowania to w przeliczeniu 3,8 mieszkania na tysiąc mieszkańców. „Ten wynik to też rekord” – mówi minister.

Szef resortów finansów oraz inwestycji i rozwoju podkreślił, że wciąż największy wpływ na wynik budownictwa mieszkaniowego ma sektor rynkowy. Jego zdaniem warto też zwrócić uwagę na fakt, że w ramach budownictwa deweloperskiego 1 tys. 526 mieszkań przeznaczono na wynajem.

„To pierwszy rok, w którym z naszej inicjatywy GUS publikuje takie dane. Dla nas są one istotne, bo pokazują, ile mieszkań może zostać objętych pomocą z programu dopłat do czynszów Mieszkanie na Start, który ruszył w tym roku” – podkreślił minister.

Zdaniem Kwiecińskiego dane za pierwsze trzy kwartały i wynik za sam wrzesień (17,7 tysiąca oddanych mieszkań) pozwalają sądzić, że pobicie zeszłorocznego rekordu liczby mieszkań oddanych do użytkowania (185 tysięcy) jest więcej niż prawdopodobne, a przekroczenie bariery 200 tysięcy mieszkań jest jak najbardziej możliwe.

„Wskaźniki dotyczące przyszłości też są raczej optymistyczne. Wzrosty w liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń oraz ogólna liczba budowanych obecnie mieszkań (828,6 tys. we wrześniu, czyli 3,2 proc. więcej niż przed rokiem) dają nadzieję na dobre wyniki w kolejnych latach” – ocenił Kwieciński.

W opinii ministra obecnie największym wyzwaniem dla budownictwa mieszkaniowego pozostaje strona kosztowa. Dotyczy to zarówno kosztów materiałów, jak i pracowniczych. „Dlatego z uwagą obserwujemy dane z budownictwa. Wrześniowy wzrost produkcji budowlano-montażowej o 7,6 proc. rok do roku jest dobrym wynikiem, jeśli będziemy pamiętać o efekcie wysokiej bazy z ubiegłego roku. Z zadowoleniem przyjmuję, że ten wskaźnik wzrósł o 5,3 proc. w firmach zajmujących się budową budynków. Koniunktura i wskaźnik ufności w budownictwie w październiku utrzymują się na podobnym poziomie, co w zeszłym miesiącu, ale nieco niższym niż w 2018 roku” – ocenił minister.

x

Zobasz także

Mimo pademi wciąż budujemy

W I połowie 2021 r oddano do użytkowania 105,6 tys. mieszkań tj. wzrost o 8,8 ...

Budują więcej, ale drożej

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w okresie od stycznia do lipca 2021 r. oddano do ...

Szalone ceny drewna

Polacy gorzko zapłaczą w meblowym, podczas remontu i budowy. Drewno nawet o 300 proc. droższe ...

Rekordowe półrocze budowlańców

Najnowsza publikacja danych sygnalnych GUS, prezentująca osiągnięcia budownictwa mieszkaniowego w czerwcu oraz w pierwszych sześciu ...

Mieszkania Plus wciąż pożądane

Polacy rzucili się na program Mieszkanie Plus. 600 wniosków na godzinę do jednej inwestycji. Program ...