30 lat ZMP

W dniach 18-20 stycznia 1991 roku odbywał się w Poznaniu z udziałem 60 delegatów Kongres Restytucyjny Związku Miast Polskich.
Delegaci spotkali się w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Wśród zaproszonych gości był m.in.: senator Jerzy Regulski, pełnomocnik rządu ds. reformy samorządu terytorialnego. Przybyły także delegacje zagraniczne: ze Związku Władz Lokalnych Litwy, Związku Miast Niemieckich (Deutscher Staedtetag), Związku Miast i Gmin Niemieckich (Deutscher Staedte und Gemeindebund), Międzynarodowej Organizacji Miast Siostrzanych (Sister Cities International) i Światowego Związku Miast Bliźniaczych (FMCU). Wystąpienie na temat sytuacji na Litwie po tragicznej akcji sowieckich czołgów pod wieżą telewizyjną w Wilnie wygłosił poseł do Rady Najwyższej Litwy, Czesław Okińczyc. Kongres przyjął oświadczenie w tej sprawie.

Najważniejszą decyzją były wybory władz statutowych Związku. W głosowaniu powszechnym delegaci wybrali na Prezesa Związku, prezydenta Poznania, Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka. Delegaci przed przyjęciem Statutu postanowili wpisać Poznań jako siedzibę Związku. Dyrektorem Biura ZMP został wybrany i jest nim do dziś Andrzej Porawski. W przeszłości był m.in. radnym Miasta Poznania, członkiem Zarządu Miasta Poznania. W ubiegłym roku Rada Miasta przyznała mu tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania.

Związek początkowo starał się o zarejestrowanie jako związek komunalny. Ostatecznie w roku 1993 został zarejestrowany jako stowarzyszenie gmin. Jest, podobnie jak w okresie międzywojennym, członkiem organizacji międzynarodowej: w latach 1919-39 była to IULA, a po restytucji – CEMR, czyli europejska sekcja IULA.

Przedstawicielem Poznania w ZMP jest obecnie przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz. Od 30 lat funkcję dyrektora Biura ZMP pełni Andrzej Porawski.

x

Zobasz także

Dożynki 2021 online

Nie udało się nam spotkać w 2020 roku, nie uda się także w 2021 – ...

Łazarz i Wilda płatne

Od 2 sierpnia na terenie Wildy i Łazarza postój będzie płatny na całym, nieobjętym dużymi ...

65 lat Czerwca 56

Wielkopolska odda cześć bohaterom Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Mija 65 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca ...

Spieszmy ratować pszczoły

Jeśli pszczoły wymrą, wymrze też ludzkość, to niestety naturalna, logiczna ciągłość zdarzeń. Żeby jednak pomóc ...

Umowa na węzeł

Wiosną 2023 r. będzie można przejechać bezkolizyjnie pod torami kolejowymi na granicy Poznania i Plewisk. ...