Ukraina

A jednak zadyszka

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu spadła o 32,8 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 1,4 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

W II kwartale 2023 r. średnie ceny ofertowe mieszkań wzrosły o 3 proc. w porównaniu do I kwartału. Wpływ na ożywienie popytu i wzrost cen miały m.in. program Bezpieczny kredyt i złagodzenie warunków udzielania kredytów hipotecznych – wynika z raportu Otodom i Polityki Insight.

  • Średnie ceny ofertowe mieszkań podniosły się o 3 proc. kw/kw, natomiast w ujęciu rocznym ich tempo wzrostu wyniosło 6,5 proc. – wynika z raportu Otodom i Polityki Insight.
  • Szybciej rosły ceny lokali deweloperskich. W okresie od kwietnia do czerwca br. podrożały one o 3,5 proc. w stosunku do pierwszego kwartału, podczas gdy mieszkania z rynku wtórnego – o 2,5 proc. – podano.
  • Liczba ofert domów wolnostojących usytuowanych na działkach do 500 mkw. wzrosła o 18 proc. w porównaniu do poprzedzającego kwartału, a tych z większym terenem o 14 proc. To nietypowa sytuacja na rynku jak na tę porę roku – wskazano.
x

Zobasz także

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile ...

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...