Ukraina

Agrobex buduje dom dla żyraf

Już niedługo na terenie poznańskiego ogrodu zoologicznego powstanie nowy wybieg dla nosorożców i żyraf wraz z budynkiem wyposażonym w pomieszczenia dydaktyczne, umożliwiającym oglądanie zwierząt również zimą. W czwartek podpisano umowę z wykonawcą robót budowlanych – firmą Agrobex. Inwestycja zostanie ukończona w listopadzie 2020 roku, a jej koszt to ponad 12 mln zł.

– To kolejne przedsięwzięcie w Nowym Zoo, które z jednej strony stworzy optymalne warunki dla przebywających w naszym ogrodzie zwierząt, z drugiej zaś – pozwoli wszystkim odwiedzającym na bezpieczny i bliski kontakt z nimi przez cały rok – zaznacza Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Do przetargu zgłosiło się 6 firm. Wygrała w nim poznańska spółka Agrobex. – Jej oferta była najkorzystniejsza i nieznacznie przekroczyła 12 mln zł brutto – mówi Marcin Gołek, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich. – Firma zadeklarowała, że skróci realizację robót, zaplanowaną przez nas w ogłoszeniu przetargowym na 420 dni, o 1,5 miesiąca. Oznacza to, że roboty budowlane zakończą się na początku listopada 2020 roku. Później zostaną już tylko odbiory robót budowlanych i zwierzęta będą mogły wprowadzić się do nowego obiektu, a zaraz potem przyjąć pierwszych gości – dodaje.

Cała inwestycja, zlokalizowana w pobliżu jednej z najnowocześniejszych słoniarni w Europie, zajmie niemal 18,5 tys. metrów kwadratowych, z czego 13,5 tys. stanowić będą wybiegi zewnętrzne. Dzięki ich dużej powierzchni i odpowiedniemu ukształtowaniu terenu zwierzęta zyskają należytą przestrzeń do życia. – Nasze żyrafy do tej pory przebywały na wybiegu, który nie jest dostosowany do ich potrzeb biologicznych, a są to wyjątkowe żyrafy – żyrafy Rothschilda – podkreśla Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ZOO.

Od strony południowej wybiegi będą ograniczone stawami i strumieniem Kaczeniec, a od północy drogą wewnętrzną ZOO.

W ramach realizowanej inwestycji wykonany zostanie dwukondygnacyjny budynek wyposażony w salę dydaktyczną, umożliwiający oglądanie zwierząt zimą. Przestrzeń zostanie podzielona na wybiegi wewnętrzne oraz przestrzeń dla zwiedzających. Na elewacji frontowej gmachu powstanie duża, szklana fasada. Zwiedzającym udostępniony zostanie fragment parteru budynku z pomieszczeniami sanitarnymi, które będą dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Na tej kondygnacji pojawią się także informacyjne tablice multimedialne. Na pierwszym piętrze z kolei zlokalizowana zostanie antresola oraz sala projekcyjna – dodaje Bartosz Guss.

W budynku znajdą się również zaplecza magazynowe i techniczne. Przed wejściem będzie niewielki, utwardzony plac z ławkami. Po stronie zachodniej budynku widoczny będzie wybieg dla żyraf, a po stronie wschodniej dla nosorożców.

x

Zobasz także

Rowery miejskie adieu

Stolica Wielkopolski nie będzie ogłaszać przetargu na operatora systemu rowerów miejskich na kolejny sezon – ...

Opóźnione wiadukty

To już pewne. Nie będzie wiaduktów na Strzeszynie do końca 2023 r. Co dalej z ...

M. Nickel nie żyje

Założyciel PTB Nickel zmarł w wieku 73 lat. Marian Nickel był założycielem PTB Nickel. Firma ...

Skwer dla Ukrainy

Skwerowi w rejonie ulic Kórnickiej i Serafitek – Rada Miasta nadała na kwietniowej sesji imię ...

Co dalej z MPGM

Radna Ewa Jemielity otrzymała odpowiedź na swoje zapytanie dotyczące Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej S.A. Fot. ...