Ukraina

Algeco o branży budowlanej

Branża budowlana przeżywa prawdziwy boom. Od początku roku odnotowywane są wzrosty wartości produkcji budowlanej. Ceny robót budowlanych rosną, lecz zaczyna brakować rąk do pracy. „Miniony rok można uznać za udany z punktu widzenia Algeco Polska: zamykamy go z 10% wzrostem zysku netto i 10% wzrostem sprzedaży” – mówi Jacek Staniszewski, Dyrektor Zarządzający Algeco Polska. I dodaje: „Budownictwo modułowe Algeco może być remedium na kryzys podsycany zarówno wysokimi cenami materiałów budowlanych, jak i coraz wyższymi wymaganiami pracowników”.
Czy nadchodzi kryzys w budownictwie?
Branża budowlana mierzy się z nawet 30 proc. wzrostem kosztów materiałów budowlanych. Kolejny problem, to brak rąk do pracy. Wg raportu KPMG z sierpnia 2018 r., 40 proc. polskich firm ma problemy z rekrutacją pracowników. Eksperci rynku budowlanego podkreślają, że w budowlance procent ten jest znacznie wyższy. Firmy budowlane w coraz większym stopniu zmagają się z rosnącym zjawiskiem niekontrolowanych odejść pracowników, a przecież od zapewnienia odpowiednich zasobów ludzkich zależy w istocie być albo nie być większości firm budowlanych.
Sposoby na utrzymanie specjalistów
Firmy, którym zależy na utrzymaniu pracowników, coraz powszechniej wdrażają strategię opartą na kreowaniu pozytywnego doświadczenia pracowników, czyli employee experience. Jak ta strategia może przełożyć się na utrzymanie cennych pracowników przez firmy budowlane? Okazuje się, że kartą przetargową w walce o pracownika budowlanego coraz częściej bywa oferowany przez pracodawcę komfort pracy oraz pozapłacowe benefity. Komfort polegający na zapewnieniu odpowiedniego standardu pracy i warunków socjalno-bytowych. Benefity czyli np. opieka medyczna, karty sportowe, ale też np. dofinansowanie posiłków w stołówce pracowniczej, miejsca relaksu czy odpoczynku. W jaki sposób sprostać tym oczekiwaniom?
Rozwiązania modułowe Algeco w budownictwie
Algeco od lat zapewnia firmom budowlanym mobilne i w pełni bezpieczne moduły kontenerowe. Aby sprostać coraz wyższym wymaganiom branży budowlanej nasze rozwiązania nie ograniczają się tylko do dostarczenia naszych rozwiązań, ale ich kompletnego wyposażenia – mówi Jacek Staniszewski, Dyrektor Zarządzający Algeco Polska. I dodaje: Wiemy jak optymalnie wykorzystać przestrzeń naszych modułów, dlatego oferujemy funkcjonalnie wyposażone, komfortowe przestrzenie, które zaspokoją potrzeby pracowników budowlanych, umożliwiając im wygodny odpoczynek i regenerację, w tym pomieszczeń biurowych, kuchni, jadalni, szatni czy sanitariatów. Nasza infrastruktura modułowa staje się nieodzownym elementem każdej budowy.
Walka o pracownika w branży budowlanej zdecydowanie wymaga zmiany podejścia do kwestii związanych z pozapłacowymi benefitami pracowników. Standardy, które na budowie były akceptowalne jeszcze kilka lat temu, obecnie stają się przeszłością. Budownictwo modułowe, to już nie tylko kontener. To przede wszystkim w pełni wyposażone zaplecze logistyczne, o komforcie równoważnym z nowoczesnymi obiektami biurowymi. To właśnie takich rozwiązań coraz częściej poszukują firmy, które chcą utrzymać pracowników. Wygląda na to, że wkrótce trzeba będzie zweryfikować stereotypowe wyobrażenia odnośnie tego, jak wygląda praca na placu budowy.

x

Zobasz także

A jednak zadyszka

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu spadła o 32,8 proc. rok do roku, a ...

Koniec Mieszkań Plus

Program Mieszkanie Plus zostanie zamknięty, a wynajmujący będą mogli wykupić lokale po preferencyjnych cenach – ...

Lokale substandardowe

Niski standard, wysokie koszty i… duży kłopot. Mieszkania substandardowe pod lupą NIK   Mieszkania substandardowe ...

Rosną zaległości czynszowe

Zaległości finansowe Polaków z tytułu czynszu i wszelkich opłat związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego sięgają ...

Zażegnanie kryzysu

Żeby rozwiązać w Polsce kryzys mieszkaniowy i zaspokoić potrzeby zwykłych ludzi, w Polsce musi zacząć ...