Ukraina

Atomówka w Pątnowie

W Pątnowie obok Konina, powstanie elektrownia jądrowa. Wybuduje ją koreański koncern Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP). Decyzja zapadła w 31 października. Co sądzą o tym wielkopolscy samorządowcy?

  • Plan rozwoju elektrowni jądrowej w konińskim Pątnowie ma być gotowy jeszcze w 2022 r. Wiadomo, że ma być tam zastosowany koreański reaktor APR1400.
  • – Bardzo cieszę się, że zapadła w końcu decyzja o budowaniu elektrowni jądrowych w Polsce. To spowoduje, że system energetyczny naszego kraju będzie ustabilizowany – mówi prezydent Konina, Piotr Korytkowski.
  • Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak od lat był orędownikiem technologii jądrowej i lokalizacji elektrowni tego typu w Wielkopolsce.

Korea Hydro and Nuclear Power będzie budować elektrownię jądrową w Pątnowie (dzielnicy Konina). Spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny w sprawie opracowania planu budowy z wykorzystaniem koreańskiej technologii. Porozumienie o współpracy podpisali też szefowie Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd.

 

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda.

Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie – w 2033 r. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 r. 2 listopada rząd podjął ostateczną decyzję o wyborze partnera do budowy elektrowni jądrowej według technologii amerykańskiej.

Obie elektrownie – amerykańska i koreańska – mają powstać w ciągu 10-11 lat. To jest wciąż za mało, aby całkowicie odejść od węgla i gazu. – Planujemy kolejną elektrownię jądrową według programu rządowego, trzecią już. W najbliższym czasie będzie wskazana lokalizacja i będzie podjęte postępowanie o wyborze partnera – zapowiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Plan rozwoju elektrowni jądrowej w konińskim Pątnowie ma być gotowy jeszcze w 2022 r. Wiadomo, że ma być tam zastosowany koreański reaktor APR1400. To reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji.

Pierwszy blok tego typu – Shin-Kori 3 – rozpoczął działalność komercyjną w 2016 r. Obecnie Koreańczycy budują składającą się z czterech reaktorów APR1400 elektrownię Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niektóre bloki tej siłowni zostały już uruchomione.

„W końcu”! Prezydent Konina nie ukrywa radości

Jak komentują decyzję o lokalizacji koreańskiej elektrowni wielkopolscy samorządowcy?

Piotr Korytkowski, prezydent Konina mówi:

– Pątnów jest dzielnicą Konina. Bardzo cieszę się, że zapadła w końcu decyzja o budowaniu elektrowni jądrowych w Polsce: na Pomorzu i w Koninie. To spowoduje, że system energetyczny naszego kraju będzie ustabilizowany. W kontekście tego, co dzieje się z energetyką w Europie ma to wielkie znaczenie.

– Oczywiście jest to perspektywa kilkunastu lat, zanim te siłownie powstaną. Przez ten czas bardzo wiele będzie się działo i zmieniało nasz region. Technologia dla nas jest nowa, a zatem będą musiały pojawić się wyspecjalizowane firmy i pracownicy, stwierdza.

Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Sześć lat „Szatni na medal”

310 zadań remontowych i inwestycyjnych udało się zrealizować w ramach zaprezentowanego sześć lat temu – ...

Jak uratować nasze zabytki

Konsultacje projektu uchwały Sejmiku w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub ...

Większa obwodnica Wyrzyska

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) złożyła do RDOŚ w Poznaniu wniosek o wydanie ...

Będzie obwodnica Obornik

Do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE wysłane zostały dokumenty przetargowe na zaprojektowanie i budowę 22-kilometrowego ...

Spore wsparcie dla POSI

Na zakup ekologicznych autobusów, budowę ścieżek rowerowych, wdrażanie e-usług w administracji publicznej oraz integrację społeczności ...