Ukraina

Audytowy falstart

Problemy ze świadectwem charakterystyki energetycznej. Szwankuje system, brakuje audytorów

Nowy wymóg okazania świadectwa charakterystyki energetycznej przy sprzedaży i wynajmie mieszkania lub budynku natrafił na wąskie gardła. Tworzą się kolejki. Na rynku brakuje audytorów, a na to nakłada się problem z funkcjonowaniem centralnego systemu wystawiania certyfikatów.

Spełnienie wymogu okazania świadectwa charakterystyki energetycznej przy sprzedaży i wynajmie mieszkania czy budynku może okazać się trudne. Nowelizacja prawa, która weszła w życie pod koniec kwietnia, miała ożywić istniejący, choć względnie martwy przepis. W efekcie po rzadko dotąd sporządzane certyfikaty ustawiają kolejki.

Powstały wąskie gardła, bowiem liczba audytorów uprawnionych do wystawiania certyfikatów okazuje się obecnie niewystarczająca. Jak pisze wyborcza.biz, może to opóźniać podpisywanie aktów notarialnych i umów z lokatorami.

Jednak problem okazuje wielopiętrowy. Dostępność do audytorów to jedno, drugie kwestia techniczna związana z wystawianiem nowych świadectw.

Według doniesień serwisu Prawo.pl, centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków nie działał. Problem potwierdziło Ministerstwo Technologii i Rozwoju, które zaznacza, że „w ostatnich dniach prowadzone były prace serwisowe, wobec czego dostęp do rejestru mógł być utrudniony”. Jak dodano, kłopoty mogą pojawiać się do 22 maja.

Problem w tym, że za brak świadectwa charakterystyki energetycznej grozi kara grzywny od 5 do 20 tys. złotych.

Źródło:money.pl

x

Zobasz także

Bez użytkowania wieczystego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. likwidacji użytkowania wieczystego, która umożliwi firmom, osobom fizycznym i ...

Własność a ewidencja zabytków

Ujmowanie nieruchomości w gminnej ewidencji zabytków bez zapewnienia jej właścicielowi gwarancji ochrony prawnej przed dokonaniem ...

Zmiany w Prawie Budowlanym

W Dzienniku Ustaw z 12 kwietnia ukazał się jednolity tekst ustawy Prawo budowlane. Nowelizacja wprowadza ...

Budowlane jedno okienko

Proces inwestycyjno-budowlany będzie jednym z najnowocześniejszych procesów cyfrowych w kraju – powiedziała w czwartek Główny ...

Spółdzielnie piszą do UE

Polskie spółdzielnie mieszkaniowe składają petycję do KE. Chcą zmiany unijnej dyrektywy i zwolnienia ich z ...