Ukraina

Audytowy falstart

Problemy ze świadectwem charakterystyki energetycznej. Szwankuje system, brakuje audytorów

Nowy wymóg okazania świadectwa charakterystyki energetycznej przy sprzedaży i wynajmie mieszkania lub budynku natrafił na wąskie gardła. Tworzą się kolejki. Na rynku brakuje audytorów, a na to nakłada się problem z funkcjonowaniem centralnego systemu wystawiania certyfikatów.

Spełnienie wymogu okazania świadectwa charakterystyki energetycznej przy sprzedaży i wynajmie mieszkania czy budynku może okazać się trudne. Nowelizacja prawa, która weszła w życie pod koniec kwietnia, miała ożywić istniejący, choć względnie martwy przepis. W efekcie po rzadko dotąd sporządzane certyfikaty ustawiają kolejki.

Powstały wąskie gardła, bowiem liczba audytorów uprawnionych do wystawiania certyfikatów okazuje się obecnie niewystarczająca. Jak pisze wyborcza.biz, może to opóźniać podpisywanie aktów notarialnych i umów z lokatorami.

Jednak problem okazuje wielopiętrowy. Dostępność do audytorów to jedno, drugie kwestia techniczna związana z wystawianiem nowych świadectw.

Według doniesień serwisu Prawo.pl, centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków nie działał. Problem potwierdziło Ministerstwo Technologii i Rozwoju, które zaznacza, że „w ostatnich dniach prowadzone były prace serwisowe, wobec czego dostęp do rejestru mógł być utrudniony”. Jak dodano, kłopoty mogą pojawiać się do 22 maja.

Problem w tym, że za brak świadectwa charakterystyki energetycznej grozi kara grzywny od 5 do 20 tys. złotych.

Źródło:money.pl

x

Zobasz także

Schron w każdym domu

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje nowelizację przepisów o obronie cywilnej. Jednym z punktów nowelizacji ma być ...

Wartość nieruchomości

Skarga nadzwyczajna RPO w sprawie o odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości po zmianie planu miejscowego ...

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...