Ukraina

Blask starych kamienic

Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Dzięki dotacjom w wysokości 1,3 mln zł dawny blask odzyska 11 obiektów, w tym m.in. secesyjne kamienice na Łazarzu czy Jeżycach.

Dotacja w wysokości 135 tys. zł pozwoli na dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich jednej z elewacji budynku na rogu ul. Matejki i ul. Grottgera.

Miejscy radni zdecydowali, które obiekty w tym roku otrzymają pieniądze na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Wszystkie budynki są wpisane do rejestru zabytków i znajdują się na terenie Poznania, nie są jednak własnością Miasta.

– Dzięki dotacjom przyczyniamy się do ochrony i zachowania naszego dziedzictwa kulturowego. W tym roku na ten cel zagwarantowana została kwota w wysokości 1,3 mln zł. Złożono 27 wniosków. Do realizacji rekomendowaliśmy 11. Przy ocenie dokumentów analizowaliśmy rangę obiektów, stan zachowania oraz ewentualne zagrożenie związane z brakiem renowacji. Ważne było również to, czy mamy np. do czynienia z kontynuacją prac przy danym budynku, a także wysokość pozostałych dofinansowań pozyskanych przez inwestorów – mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków. 

Dzięki dotacji w wysokości 200 tys. zł będzie można przeprowadzić kolejne prace przy kamienicy na rogu ulic F. Roosevelta i Zacisze. To budynek należący do secesyjnego zespołu obiektów wzniesionych po 1905 r. na Jeżycach. Tym razem blask odzyska jego elewacja boczna.

Dawna świetność zostanie przywrócona także dwóm secesyjnym obiektom na Łazarzu. Dotacja w wysokości 135 tys. zł pozwoli na dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich jednej z elewacji budynku na rogu ul. Matejki i ul. Grottgera. Z kolei za 70,1 tys. zł będzie można przeprowadzić renowację bogato zdobionej frontowej klatki schodowej w kamienicy przy ul. Chełmońskiego 22. 

Trzy dotacje w wysokości 50 tys. zł każda umożliwią kontynuację renowacji oryginalnej stolarki okiennej w kamienicy przy ul. Mielżyńskiego 27/29, gdzie mieści się siedziba Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, budynku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy ul. Stawnej 10, a także w kamienicy przy ul. Woźnej 7/8 i 9.  

Dzięki dotacji w wysokości 125 tys. zł prace będą także kontynuowane w kamienicy przy ul. Wodnej 22. Wykonany zostanie remont dachu. 

Najniższa w tym roku dotacja  w wysokości 4,9 tys. zł pozwoli odzyskać blask drzwiom wejściowym w zabytkowej kamienicy przy ul. Wyspiańskiego 15, która przeszła kompleksowe prace konserwatorskie dzieki miejskiemu wsparciu w 2023 roku.

Grupą obiektów, do której trafi dofinansowanie, są również najważniejsze zabytki sakralne. 290 tys. zł pomoże w przeprowadzeniu prac konserwatorskich przy zabytkach w kościele przy ul. Franciszkańskiej. Chodzi m.in. o renowację najcenniejszego obiektu, czyli barokowego ołtarza Matki Boskiej w Cudy Wielmożnej, w której wyremontowany zostanie oryginalny obrotowy mechanizm umożliwiający zmianę pozycji kolumn oraz obrazów. Dotacja w wysokości 250 tys. zł pozwoli na kontynuację remontu konserwatorskiego (elewacja południowa nawy głównej) kościoła przy ul. Garbary, prowadzonego przy wsparciu miasta od 2015 r. Z kolei 75 tys. zł wesprze prace remontowe przy kopule kościoła oo. karmelitów bosych pw. św. Józefa przy ul. Działowej.

Źródło:epoznan.pl

 

x

Zobasz także

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...

Domy z drewna iluzją

Polskie Domy Drewniane, jako operator rządowego programu Mieszkanie Plus,  miały w ciągu 5 lat – do ...