Ukraina

Bonifikata przy przekształceniach

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju apeluje o wprowadzenie przy przekształceniu gruntów samorządowych zachęt podobnych jak ustawowe

przewidziane dla oddanych w użytkowanie wieczyste gruntów skarbu państwa. Wiceminister Artur Soboń przypomniał, że bonifikaty w odniesieniu do gruntów skarbu państwa określa ustawa, a na gruntach samorządu określą je rady gmin. Ocenił, że ze względu na okres przedwyborczy – kwestie zakończenia kadencji i formowania się nowych rad miast mieszkańcy powinni jak najszybciej usłyszeć propozycje samorządowców. Zachęcał do tego, by przyjęto wysokie bonifikaty, aby przekształcenie było jak najtańsze i jak najlepsze dla mieszkańców.

– Samorządy zgodnie z konstytucyjną zasadą mają autonomię. Dlatego kieruję apel do samorządów aby rozpoczęły prace nad korzystnymi dla mieszkańców warunkami przekształcenia i uwzględniały lokalną specyfikę. Z pewnością bonifikaty nie powinny być gorsze. Nie narzucamy tych warunków, samorządy mają w tym pełną swobodę – podkreślił Soboń.

Bonifikaty na gruntach SP i samorządowych

Ustawa o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów daje samorządom podstawę do ustalenia korzystnych dla mieszkańców warunków przekształcenia.

MIiR apeluje o wprowadzenie przy przekształceniu gruntów samorządowych zachęt podobnych jak ustawowe przewidziane dla oddanych w użytkowanie wieczyste gruntów skarbu państwa.
Dotychczasowi właściciele (Skarb Państwa oraz samorządy, w tym gminy) będą mogli udzielać bonifikat od opłat rocznych. Będzie możliwość wniesienia wszystkich 20 opłat przekształceniowych jednorazowo „z góry”. W odniesieniu do gruntów państwowych ustawa przewiduje bonifikatę w wysokości 60 proc., w przypadku gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W kolejnych 5 latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem.

W przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu stanowiącego własność jednostki samorządu terytorialnego rada albo sejmik w uchwale określa wysokość ewentualnej bonifikaty od tej opłaty.

x

Zobasz także

Liczniki wody na działkach

Działkowe pompy, dzięki którym na wielu ogródkach działkowych jest dostęp do bieżącej wody, mogą stać ...

Schron w każdym domu

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje nowelizację przepisów o obronie cywilnej. Jednym z punktów nowelizacji ma być ...

Wartość nieruchomości

Skarga nadzwyczajna RPO w sprawie o odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości po zmianie planu miejscowego ...

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...