Fotografia wnętrz

Brama na Euro otwarta

To jeden z najładniejszych terminali regionalnych w Europie – chwalił marszałek Marek Woźniak, a prezydent Ryszard Grobelny podkreślał ufność i determinację. Wczoraj w godzinach wieczornych otwarto rozbudowany terminal pasażerski Portu Lotniczego Poznań-Ławica. – To szczególny dzień. Na 11 dni przed inauguracyjnym meczem Euro witamy w w pełni przygotowanym terminalu – nie krył radości Mariusz Wiatrowski, prezes portu Ławica. – Już jutro wejdą tu pierwsi pasażerowie.
Prezes podkreślił również, że rozbudowa nie byłaby możliwa bez hojności właścicieli – prezydenta Poznania i marszałka województwa – oraz przychylności dyrekcji przedsiębiorstwa Polskie Porty Lotnicze. Dziś Ławica obsługuje 1,5 mln pasażerów rocznie, zaś do 2034 r. ich liczba ma wzrosnąć do 3,7 mln.
– Euro 2012 jest wielkim impulsem dla realizacji wielu inwestycji. 5 lat na tyle zadań to krótki czas – ocenił wojewoda Piotr Florek. I przypomniał, że aby to osiągnąć trzeba było usprawnić prawo, uchwalić specustawy pomagające w wydawaniu decyzji administracyjnych. Wojewoda podziękował za piękny terminal przylotów wykonawcom z firmy Hochtief i projektantom ze Studia ADS (z Piotrem Barełkowskiem i Przemysławem Borkowiczem). Ten i inne obiekty to wielka promocja Poznania.
Projektantów i wykonawców chwalił także marszałek Marek Woźniak stwierdzając, że dzięki nim nastąpiło bardzo udane połączenie starej i nowej części terminala. Zauważył też, że dziś oddawanie wielomilionowych inwestycji stało się chlebem powszednim i apelował, abyśmy nauczyli się tym cieszyć.
– Obyśmy takich powodów do znudzenia mieli jak najwięcej – komentował prezydent Ryszard Grobelny. Ale jego zdaniem Euro to też ogromna ufność. W harmonogramie przygotowań do mistrzostw poznańskie lotnisko bardzo długo oznaczone było kolorem czerwonym, a obecny na uroczystości Marcin Herra, szef spółki PL 2012 wypytywał wówczas o plan awaryjny.
– Ale ufność i determinacja pozwoliły pokonać przeszkody – podkreślił prezydent i życzył zarządowi lotniska, aby ten terminal do 2034 roku jednak nie wystarczył i trzeba było budować nowy.
Determinacji samorządowi miasta i województwa gratulował także Michał Marzec, dyrektor naczelny Polskich Portów Lotniczych.Ta inwestycja w oczywisty sposób wpływa na rozwój regionu – stwierdził.
Nie ma nic piękniejszego dla projektanta niż uczestniczyć w takiej uroczystości – podsumował architekt Piotr Barełkowski. – Od oddania pierwszego terminalu minęło 11 lat. Przez ten czas zmieniło się wszystko. Padają kolejne bariery. A co będzie za kolejne 11 lat? (tu projektant puścił wodze fantazji).

Inaugurowany obiekt to nowa strefa przylotów z systemem odbioru bagażu.
Ten terminal jest naprawdę nowoczesny – chwalił Dariusz Wietrzyński, dyrektor firmy Hochtief, która wraz z 30 podwykonawcami zbudowała go w niecały rok. – To co tu się stało świadczy, że potrafimy, nie narzekamy i daliśmy radę.
Przygotowania do budowy (wraz z oddanymi trzy tygodnie wcześniej płytami lotniskowymi) trwały około dwa lata.
Po wydaniu pozwolenia na budowę przez wojewodę wielkopolskiego w dniu 18 kwietnia 2011 roku, plac budowy został przejęty przez generalnego wykonawcę – firmę Hochtief Polska Oddział w Poznaniu. 30 marca 2012 roku zakończyły się prace budowlane i wykończeniowe pierwszego etapu rozbudowy w systemie „pod klucz” (w tym dniu wielkopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego).
Do użytkowania oddany został w całości parter, czyli nowa strefa przylotów, jak również przyszła hala główna ze stanowiskami do odprawy bagażowo-biletowej (check-in) oraz kondygnacja piwniczna, gdzie znajdują się pomieszczenia techniczne całego budynku. Powierzchnia całkowita nowo wybudowanej części terminalu wynosi ponad 17.800 m kw.

Stworzenie koncepcji rozbudowy oraz projektu budowlanego powierzono architektom z poznańskiego Studia ADS, autorom obiektu funkcjonującego od roku 2001. Charakterystyczna bryła o kształcie spadochronu powiększyła się o bliźniaczą konstrukcję strefy przylotów, a obie części terminalu – obecną i nową – łączy hala główna. W drugim etapie zostaną wykonane prace wykończeniowe powierzchni biurowej w nowej części (kondygnacja +1 i +2), dalej nastąpi przebudowa funkcjonującego terminalu oraz budowa nowej centralnej strefy kontroli bezpieczeństwa. Finalnie – w połowie roku 2013 – budynek obsługujący pasażerów od 11 lat zostanie przekształcony w terminal odlotowy, zawierający powiększoną częścią komercyjną.
Wartość kontraktu zawartego z generalnym wykonawcą wynosi 96.311.000 złotych netto.
Dzięki nowej infrastrukturze wzrasta przepustowość obsługi pasażerskiej – szczytowa przepustowość godzinna wynosi 1900 pasażerów przylatujących i 1100 pasażerów odlatujących. Wybudowana infrastruktura terminalowa podnosi też jakość i efektywność obsługi podróżnych, oferując wygodę i komfort.
Pierwsi pasażerowie skorzystają z nowej powierzchni już dziś 29 maja. Będą obsługiwani w ramach ostatecznych testów nowej infrastruktury. W razie potrzeby służby operacyjne będą na bieżąco reagować na konieczność ewentualnych poprawek. Nowa strefa przylotów przyjmie kibiców przylatujących na Euro 2012.
Terminal otwarto symbolicznym kluczem. Uroczystość – prowadzoną przez poznańskich Ambasadorów Euro, dziennikarkę Katarzynę Werner i piłkarza Bartosza Bosackiego – uświetnił koncert Stanisława Sojki.

Już dziś zarząd lotniska zaprasza mieszkańców Poznania i Wielkopolski na dzień Drzwi Otwartych w niedzielę 3 czerwca od godziny 10:00 do 17:00. Pokazana zostanie nowa część terminalu, port zapewnia też sporo atrakcji!

x

Zobasz także

29 maja nowy Poznań Główny czeka na pierwszych pasażerów

W rekordowo krótkim czasie, bo po zaledwie dziesięciu miesiącach budowy, mieszkańcy Poznania i pasażerowie kolei ...

Salut wodny nad drogą kołowania

Samolot z oficjalnymi gośćmi jako pierwszy wylądował na nowej drodze kołowania w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica ...

Dworzec na ostatniej prostej

Ten tydzień jest decydujący jeśli chodzi o odbiory techniczne nowego dworca PKP w Poznaniu. TriGranit ...

Początek odbiorów na Dworcu Głównym

Do 10-15 maja budynek nowego dworca kolejowego PKP Poznań Główny powinien mieć już pozwolenie na ...

Ławica ma pozwolenie na użytkowanie

30 marca wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie nowego terminalu Portu Lotniczego Poznań-Ławica, ...