Ukraina

Brandenbury i Wielkopolanie

Marszałek Marek Woźniak na zaproszenie Dietmara Woidke, Premiera Brandenburgii – wziął udział w wydarzeniach związanych z Jubileuszem 20-lecia współpracy partnerskiej pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Krajem Związkowym Brandenburgia. 

W oficjalnej uroczystości, która zorganizowana została 21 listopada w poczdamskim Muzeum Barberini wzięli udział także przedstawicieli Landtagu, Ministrowie Kraju Związkowego Brandenburgii wraz z przedstawicielami resortów odpowiedzialnych za współpracę z Wielkopolską, naukowcy i społecznicy z Brandenburgii. 

Województwo Wielkopolskie reprezentowane było przez Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Małgorzatę Waszak-Klepkę, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz delegację Samorządu Województwa Wielkopolskiego, rektorów wyższych uczelni, prezesów i dyrektorów instytucji współpracujących, przedstawicieli samorządów z Wielkopolskich oraz osoby, które na przestrzeni lat przyczyniły się do rozwoju kontaktów wielkopolsko-brandenburskich.

Jak akcentował w przemówieniu Marszałek Woźniak, w obliczu trwających nadchodzących poważnych wyzwań globalnych : „Musimy tworzyć wspólną strategię na europejską przyszłość! Budować wspólnie bezpieczeństwo dla naszych społeczeństw energetyczne, klimatyczne oraz to związane z migracjami wewnętrznymi i zewnętrznymi”.  

Premier Woidke odniósł się do historii relacji w szerszym kontekście zmian, które zaszły w Europie Wschodniej w ostatnich 30 latach. Podkreślił potrzebę rozwoju nowych obszarów współpracy związanych np. z produkcją zielonego wodoru i utrzymania dobrych relacji również na poziomie rządów. 

Dorobek partnerstwa przedstawiony został także podczas specjalnej okolicznościowej sesji Landtagu Brandenburgii, gdzie w formie honorowego gościa wystąpił z oficjalnym przemówieniem Marszałek Woźniak: „Musimy być mądrzy w naszych relacjach, budować wspólne bezpieczeństwo dla naszych społeczeństw. Nie zapominając o przeszłości, patrzeć w przyszłość i budować nowe scenariusze naszej współpracy”. 

Przewodnicząca brandenburskiego Landtagu Pani prof. Urlike Liedtke wykazując się znajomością wielkopolskiej kultury, apelowała by wsłuchiwać się w siebie nawzajem każdego dnia: doceniać dziedzictwo kulturowe, uwzględniać odmienności być dla siebie życzliwym.

Ważnym punktem rozpoczynającym oficjalną wizytę w Poczdamie w dniach 21-22 listopada b.r. było spotkanie Marszałka Marka Woźniaka z Premierem Brandenburgii dr Dietmarem Woidke. 

Przyjeżdżamy w momencie optymistycznym dla naszego kraju i naszej współpracy.” – powiedział Marszałek odpowiadając na powitanie Premiera Brandenburgii. Odnosząc się do stanu stosunków polsko-niemieckich, szefowie obu regionów zgodzili się, że potrzeba odnowienia tej współpracy i pogłębienia. „Łatwo niszczy się dorobek 30 lat, trudno odbudowuje. Mam ogromny szacunek dla historii i naszej trudnej przeszłości. Niemcy i Polskę wiele łączy, ale i bardzo różnimy się od siebie. Potrzebujemy sił i mocy, aby istniejące problemy między nami omawiać w uczciwej relacji, bez ideologicznej debaty. Mam nadzieję, że tak będzie już wkrótce”.

Tematami przewodnimi spotkania była też kwesta kontroli granicznych, gospodarka, kryzys energetyczny oraz wodór.

Na zakończenie wizyty w Poczdamie, delegacja odwiedziła Instytut Hasso-Plattner na Uniwersytecie Poczdam. Instytut Hasso Plattnera oferuje studentom praktyczne studia informatyki o międzynarodowej renomie. Oferta studiów obejmuje unikalny w Niemczech program studiów licencjackich w dziedzinie inżynierii systemów informatycznych oraz pięć programów magisterskich w zakresie cyberbezpieczeństwa, inżynierii danych, zdrowia cyfrowego, inżynierii systemów informatycznych i inżynierii systemów oprogramowania.

x

Zobasz także

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...

Wojewoda grała razem z WOŚP

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk gra razem z WOŚP! Do 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ...

Drogi muszą być bezpieczne

Działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach w regionie oraz plany w tym zakresie na najbliższy czas ...

Region dla przedsiębiorców

„Wielkopolska dla przedsiębiorców, czyli szeroki wachlarz możliwości wsparcia dla firm” to temat przewodni styczniowego spotkania ...

Dekalog naszych samorządowców

10 postulatów sformułowanych przez samorządowców zostało ogłoszonych i podpisanych podczas III Wielkopolskiego Kongresu Samorządowego, który ...