Fotografia wnętrz

Budują, aż miło

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku oddano do użytkowania 87,1 tysiąca mieszkań. Oznacza to wzrost w ujęciu rocznym o 8,9 procent – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ze wstępnych danych wynika, że produkcja budowlano-montażowa w cenach stałych w maju była wyższa o 4,7 procent niż przed rokiem. Zdaniem ekonomistów nowe dane o produkcji sygnalizują możliwość podnoszenia prognoz dotyczących tegorocznego wzrostu gospodarczego do ponad 5 procent.

GUS podał, że w okresie styczeń – maj 2021 roku deweloperzy przekazali do eksploatacji 49,8 tys. mieszkań, czyli o 4 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Z kolei inwestorzy indywidualni oddali do użytku 35,5 tys. mieszkań, czyli o 32,6 proc. więcej.

„W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 97,9 proc. ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 1830 mieszkań (1359 przed rokiem)” – czytamy w komunikacie.

Urząd poinformował, że od początku roku do końca maja wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 141,4 tys. mieszkań. To o 48,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę 91 tys. mieszkań, czyli o 58,3 proc. więcej niż przed rokiem. Inwestorzy indywidualni otrzymali 48,7 tys. pozwoleń, co oznacza wzrost o 31,2 proc. rok do roku.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku rozpoczęto budowę 118,8 tys. mieszkań, czyli o 46,3 proc. więcej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 72,8 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 43,9 tys. Oznacza to wzrost w ujęciu rocznym odpowiednio o 64,6 proc. i 24 proc. Więcej na tvn24.pl

x

Zobasz także

Wartość nieruchomości

Narodowy Bank Polski poinformował, że szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 ...

Ilu brakuje nam mieszkań

Na koniec 2020 r. w Polsce było ponad 15 mln mieszkań. W miastach liczba mieszkań ...

Zmierzch galerii handlowych

Koniec epoki galerii handlowych. Miasta zabierają się za zmiany. Do końca 2030 roku w Poznaniu ...

Tłoczno, ale poza podium

Oto najbardziej zatłoczone miasta w Polsce. Problemem dobór inwestycji w transport zbiorowy Łódź jest najbardziej ...

29. mkw. dla Polaka

Na statystycznego Polaka przypada 29 mkw. przestrzeni mieszkalnej. Gorzej tylko w Rumunii Zespół analiz HRE ...