Fotografia wnętrz

Budują więcej, ale drożej

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w okresie od stycznia do lipca 2021 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Ponadto wzrosła liczba rozpoczętych inwestycji tego rodzaju, liczba lokali mieszkalnych, na budowę których wydano pozwolenia bądź dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Jednocześnie szybko rosną ceny lokali mieszkalnych. W I kwartale 2021 r. – w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. – ceny mieszkań wzrosły o 7,2 proc. Na rynku pierwotnym ten wzrost wyniósł 6,5 proc., a na wtórnym o 7,8 proc.

Od początku 2021 roku do lipca oddano do użytku 123,5 tys. mieszkań (w tym domów w jednorodzinnych) – o 2,3 proc. więcej niż przed rokiem.
Wprawdzie mniej niż w analogicznym okresie roku 2020 r. przekazali lokali mieszkalnych deweloperzy, ale duży wzrost nastąpił w przypadku inwestorów indywidualnych.
O ponad 40 proc. zwiększyła się liczba rozpoczętych budów mieszkań. Tu z kolei prym wiodą deweloperzy

x

Zobasz także

Rekordowe półrocze budowlańców

Najnowsza publikacja danych sygnalnych GUS, prezentująca osiągnięcia budownictwa mieszkaniowego w czerwcu oraz w pierwszych sześciu ...

Mieszkania Plus wciąż pożądane

Polacy rzucili się na program Mieszkanie Plus. 600 wniosków na godzinę do jednej inwestycji. Program ...

Dofinansowanie do 80%

Znowelizowana ustawa mieszkaniowa zwiększa kwoty dofinansowania dla gmin do 80 proc. całkowitych kosztów przedsięwzięcia. Zmiany ...

TBS-y także dla seniorów

Poznańskie radne Halina Owsianna i Lidia Dudziak zwróciły się w interpelacji o rozważenie możliwości ponownego ...

Tylko 26 tys. mieszkań+

Według stanu na koniec 2020 r. liczba mieszkań wybudowanych i w budowie w ramach programu ...