Ukraina

Ceny mieszkań będą spadać

Kwiecień okazał się kolejnym miesiącem, w którym średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym praktycznie nawet nie drgnęły. Najdroższy wciąż jest Sopot ze średnią ceną 9996 zł/m kw. (o 1,49% więcej niż w marcu), a tuż za nim Warszawa (9182 zł/m kw.) i Kraków (7548 zł/m kw.). Sytuacja nie zmieniła się również, jeśli chodzi o najtańsze miasta w Polsce. Z analizy serwisu Oferty.net, obejmującej 18 miast wynika, że najmniej za metr kwadratowy mieszkania zapłacą klienci w Gorzowie Wlkp., Bydgoszczy i Katowicach.
W kolejnych miesiącach można się jednak spodziewać spadku średnich cen ofertowych. Wpływ na to będzie mieć ograniczenie popytu wywołane nakładaniem się kilku istotnych czynników: niepewność na rynkach finansowych przekładająca się na większe ryzyko zaciągania kredytów walutowych, rozpoczynający się wakacyjny okres urlopowy, a także rosnąca podaż ofert na konkurencyjnym rynku pierwotnym. Statystyki GUS wykazują bowiem, że od stycznia do kwietnia br. deweloperzy oddali do użytku prawie 12 tys. nowych mieszkań. Ponadto w pierwszym kwartale tego roku wydanych zostało o 10 proc. więcej pozwoleń na budowę niż w analogicznym okresie roku 2010. Przy obecnych cenach rynek nie zdoła wchłonąć takiej ilości mieszkań.

Nawet milion za dom na Pomorzu

Zbliżające się lato skłania do marzeń o własnym domu z podwórkiem lub ogrodem. Często na drodze do realizacji staje brak wystarczających środków na zakup domu od dewelopera, bądź czasu, jaki trzeba poświęcić na jego budowę. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad kupnem domu z rynku wtórnego.
Serwis Oferty.net przeanalizował kwietniowe ogłoszenia sprzedaży domów jednorodzinnych o powierzchni 180m kw. Rozbieżność cenowa jest dość duża. Powód? Oczywisty – lokalizacja nieruchomości.
Atrakcyjne oferty sprzedaży domów jednorodzinnych o powierzchni 180 m kw. znajdziemy w województwach: opolskim, gdzie średnia cena ofertowa wynosi blisko 405 tys. zł z powierzchnią działki ok. 900 m kw. oraz w kujawsko-pomorskim – 446 tys. zł.
Na przeciwnym biegunie znajdują się Mazowsze i Pomorze, z cenami dwukrotnie wyższymi. Za 180-metrowy dom z działką o powierzchni ok. 1350 m kw. w całym woj. mazowieckim zapłacimy 926 tys. zł. Decydując się zaś na zamieszkanie w samej Warszawie, musimy liczyć się nie tylko z wydatkiem ponad 1,4 mln zł, ale warto mieć również na uwadze, że powierzchnia działki, na której stoi dom, będzie znacznie mniejsza – niespełna 500 m kw.
W województwie pomorskim koszt zakupu domu jednorodzinnego o powierzchni 180 m kw. to wydatek ok. miliona złotych. Trzeba jednak pamiętać, że wpływ na średnią cenę ofertową ma fakt, iż większość ofert pochodzi z Sopotu, jednego z najdroższych kurortów w Polsce.
Dużą rozpiętość cenową zauważyć można w woj. dolnośląskim. Chcąc zamieszkać w domu 180-metrowym w samym Wrocławiu musimy wydać ok. 896 tys. zł, a decydując się na kupno domu poza stolicą Dolnego Śląska zaoszczędzimy blisko 300 tys. złotych.

Średnie ceny domów o powierzchni 180 m kw.

województwo

cena domu (PLN)

pow. działki (mkw.)

dolnośląskie

585 850

915

kujawsko-pomorskie

445 250

760

małopolskie

573 000

3 572

mazowieckie

926 200

1 357

opolskie

404 830

916

pomorskie

1 016 500

1537

warmińsko-mazurskie

604 750

1 193

wielkopolskie

651 770

1 346

Kredyty nowe – rośnie oprocentowanie

W ciągu ostatnich 30 dni WIBOR 3M, który decyduje o wysokości oprocentowania kredytów złotowych wzrósł o 0,15 p.p. – to efekt kolejnej podwyżki stóp procentowych. Dla klientów automatycznie oznacza to wzrost rat zaciąganych kredytów o ok 1,63% z 587 zł do 596 zł na każde 100 tys. zaciągniętego kredytu. Niby to niewiele, ale przy kwocie kredytu np. 500 tys. zł oznacza to już ratę wyższą o prawie 50 zł. Stawka EURIBOR, która decyduje o oprocentowaniu kredytów w euro zyskała w ciągu miesiąca 0,07 p.p., a LIBOR dla franka szwajcarskiego spadł o 0,007 p.p., co na oprocentowanie kredytów wpływa nieznacznie.
Na szczęście banki kontynuują rozpoczęte promocje i wprowadzają nowe. W maju marże kredytowe obniżyły m.in. ING Bank Śląski (o 0,1-0,2 p.p. dla kwot od 250 tys. zł) i Lukas Bank (marże od 0,99 p.p. w zależności od wkładu własnego). Na dodatek ten pierwszy z banków jest kolejnym, który do kredytu chce oferować klientom wartość dodaną (po np. Eurobanku, który refunduje koszty przeprowadzki): tym razem klienci mogą liczyć na pomoc w uzyskaniu wypisu z księgi wieczystej czy złożeniu wniosku do sądu i deklaracji do urzędu skarbowego.
Ze zmian warto też podkreślić wprowadzenie kredytów w programie Rodzina na Swoim w Kredyt Banku. A sam program nadal stoi pod znakiem zapytania, bo nie wiadomo jakie będą zmiany, nad którymi prace trwają już od wielu miesięcy, i kiedy wejdą one w życie. Według ostatnich informacji, które napłynęły z komisji infrastruktury, RnS ma być jednak dostępny także dla singli i związków partnerskich, ale w ograniczonym wymiarze. Póki co czekamy na drugie czytanie nowelizacji ustawy w Sejmie, do którego ma dojść na początku czerwca.

Kredyty spłacane – frank spędza sen z powiek kredytobiorców

Nieznaczny spadek stawki LIBOR CHF (o 0,007 p.p.) to tylko łyżka miodu w beczce dziegciu dla kredytobiorców zadłużonych we franku szwajcarskim. Od publikacji kwietniowego raportu Open Finance i Oferty.net kurs szwajcarskiej waluty wzrósł o prawie 20 gr., a w ostatnich dniach niebezpiecznie zbliżył się do historycznych rekordów. W efekcie rata kredytu we franku wzrosła w ciągu miesiąca o ok. 6%, czyli o 20-30 zł na każde 100 tys. zł kredytu (zależnie od kursu z dnia zaciągnięcia kredytu).
Bezpieczniej na tle franka prezentują się kredyty w euro. Kurs europejskiej waluty wzrósł tylko o 3,5 gr., co dla kredytobiorców oznacza wzrost raty o ok. 10 zł na każde 100 tys. zaciągniętego kredytu (ok. 1,9%.).

x

Zobasz także

A jednak zadyszka

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu spadła o 32,8 proc. rok do roku, a ...

Koniec Mieszkań Plus

Program Mieszkanie Plus zostanie zamknięty, a wynajmujący będą mogli wykupić lokale po preferencyjnych cenach – ...

Lokale substandardowe

Niski standard, wysokie koszty i… duży kłopot. Mieszkania substandardowe pod lupą NIK   Mieszkania substandardowe ...

Rosną zaległości czynszowe

Zaległości finansowe Polaków z tytułu czynszu i wszelkich opłat związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego sięgają ...

Zażegnanie kryzysu

Żeby rozwiązać w Polsce kryzys mieszkaniowy i zaspokoić potrzeby zwykłych ludzi, w Polsce musi zacząć ...