Fotografia wnętrz

Ceny rosną wolniej

Według najnowszego raportu Katedry Inwestycji i Nieruchomości Akademii Ekonomicznej z Poznania w drugim kwartale 2007 roku średnia cena m kw. nowego mieszkania w stolicy Wielkopolski wzrosła o 6 procent. Ceny rosły wolniej niż w pierwszym kwartale. Średnia cena m kw. mieszkania na rynku pierwotnym w Poznaniu wzrosła w drugim kwartale o 6 procent (w porównaniu do pierwszego kwartału) i wyniosła 8649 złotych. Według raportu KIiN AE z Poznania na ten poziom cen wpływ miały przede wszystkim luksusowe apartamenty

Ceny rosną wolniej

sprzedawane w dzielnicy Stare Miasto w cenie sięgającej kilkunastu tysięcy złotych za m kw. Nie licząc tak drogich mieszkań, średnia cena kształtowała się na poziomie 7407 złotych brutto.
Jak pokazuje wykres, najbardziej wzrosły ceny na Grunwaldzie – o 20 procent, na Jeżycach – o 18 procent oraz na Wildzie – o 17 procent. W pozostałych dzielnicach wzrosty były mniej spektakularne.
Poznański rynek pierwotny charakteryzuje się od pewnego czasu bardzo dużą rozpiętością cen. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia również w drugim kwartale 2007 roku. Na przykład na Grunwaldzie nowe mieszkanie można było kupić już za 4700 złotych za m kw. Najdroższe lokale kosztowały tam jednak ok. 13.000 złotych. Stosunkowo najniższą rozpiętość cen specjaliści z KIiN odnotowali na Nowym Mieście. Tam najtańszy lokal można było kupić za 6420 złotych, a najdroższy za 12.000 złotych za m kw.
Biorąc pod uwagą średnią cenę w poszczególnych dzielnicach, najdroższe w drugim kwartale 2007 roku było Stare Miasto – 9860 złotych za m kw. wyprzedzając Grunwald – 8184 złote i Nowe Miasto – 7595 złotych za m kw. Średnia cena na Jeżycach wyniosła 7281 złotych, a na Wildzie – 7047 złotych za m kw.

x

Zobasz także

Mimo pademi wciąż budujemy

W I połowie 2021 r oddano do użytkowania 105,6 tys. mieszkań tj. wzrost o 8,8 ...

Budują więcej, ale drożej

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w okresie od stycznia do lipca 2021 r. oddano do ...

Szalone ceny drewna

Polacy gorzko zapłaczą w meblowym, podczas remontu i budowy. Drewno nawet o 300 proc. droższe ...

Rekordowe półrocze budowlańców

Najnowsza publikacja danych sygnalnych GUS, prezentująca osiągnięcia budownictwa mieszkaniowego w czerwcu oraz w pierwszych sześciu ...

Mieszkania Plus wciąż pożądane

Polacy rzucili się na program Mieszkanie Plus. 600 wniosków na godzinę do jednej inwestycji. Program ...