Ukraina

Chcemy i pomagamy uchodźcom

Jesteśmy przygotowani do przyjmowania obywateli Ukrainy, którzy coraz liczniej pojawiają się w Polsce – podkreślił w poniedziałek wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Zapewnił także, że Wielkopolska przyjmie każdego, kto będzie potrzebował pomocy.

Jesteśmy przygotowani do przyjmowania obywateli Ukrainy, którzy coraz liczniej pojawiają się w Polsce – podkreślił w poniedziałek wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
My tutaj, w Wielkopolsce, będziemy przyjmować uchodźców, którzy będą przekraczać granicę w województwie lubelskim – dodał wojewoda.
W przypadku sygnału o zapotrzebowaniu, który otrzymujemy z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, te osoby są kierowane w wyznaczone miejsca i wraz z zapełnianiem się tych miejsc będą uruchamiane kolejne – powiedział.

***
Interwencyjne punkty noclegowe, zbiórki na rzecz mieszkańców Ukrainy, punkty pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową, specjalne numery kontaktowe, pod którymi wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej. To tylko część działań miast dla osób uciekających przed wojną i tych pozostających na Ukrainie.

Na dziś kluczową potrzebą są koce, śpiwory i pościel, środki opatrunkowe, materiały higieniczne i kosmetyki, woda, napoje i sucha żywność.
Siły w przygotowaniu pomocy dla Ukrainy jednoczą miasta oraz największe organizacje pozarządowe.
***
Autostrada Wielkopolska poinformowała , że od 1 marca znosi opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem A2 dla mieszkańców Ukrainy. Spółka podkreśliła, że decyzja została podjęta „w poczuciu solidarności z ludnością cywilną pokrzywdzoną działaniami wojennymi”.

Autostrada Wielkopolska przewidziała także zwolnienia z opłat m.in. dla przejazdów konwojów z pomocą humanitarną.

Spółka w porozumieniu i ze wsparciem Ministerstwa Infrastruktury podjęła decyzję o zwolnieniu z opłat za przejazd ukraińskich aut osobowych na całym koncesyjnym odcinku A2 między Świeckiem a Koninem. Opłaty nie będą pobierane za przejazd samochodów osobowych zarejestrowanych w Ukrainie, tj. posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne.

x

Zobasz także

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...

Wiadukt na Lutyckiej.Start

Rozpoczyna się realizacja ważnej inwestycji w północno-zachodniej części Poznania. Powstaną wiadukty, dzięki którym znikną uciążliwe ...