Ukraina

Chcemy i pomagamy uchodźcom

Jesteśmy przygotowani do przyjmowania obywateli Ukrainy, którzy coraz liczniej pojawiają się w Polsce – podkreślił w poniedziałek wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Zapewnił także, że Wielkopolska przyjmie każdego, kto będzie potrzebował pomocy.

Jesteśmy przygotowani do przyjmowania obywateli Ukrainy, którzy coraz liczniej pojawiają się w Polsce – podkreślił w poniedziałek wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
My tutaj, w Wielkopolsce, będziemy przyjmować uchodźców, którzy będą przekraczać granicę w województwie lubelskim – dodał wojewoda.
W przypadku sygnału o zapotrzebowaniu, który otrzymujemy z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, te osoby są kierowane w wyznaczone miejsca i wraz z zapełnianiem się tych miejsc będą uruchamiane kolejne – powiedział.

***
Interwencyjne punkty noclegowe, zbiórki na rzecz mieszkańców Ukrainy, punkty pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową, specjalne numery kontaktowe, pod którymi wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej. To tylko część działań miast dla osób uciekających przed wojną i tych pozostających na Ukrainie.

Na dziś kluczową potrzebą są koce, śpiwory i pościel, środki opatrunkowe, materiały higieniczne i kosmetyki, woda, napoje i sucha żywność.
Siły w przygotowaniu pomocy dla Ukrainy jednoczą miasta oraz największe organizacje pozarządowe.
***
Autostrada Wielkopolska poinformowała , że od 1 marca znosi opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem A2 dla mieszkańców Ukrainy. Spółka podkreśliła, że decyzja została podjęta „w poczuciu solidarności z ludnością cywilną pokrzywdzoną działaniami wojennymi”.

Autostrada Wielkopolska przewidziała także zwolnienia z opłat m.in. dla przejazdów konwojów z pomocą humanitarną.

Spółka w porozumieniu i ze wsparciem Ministerstwa Infrastruktury podjęła decyzję o zwolnieniu z opłat za przejazd ukraińskich aut osobowych na całym koncesyjnym odcinku A2 między Świeckiem a Koninem. Opłaty nie będą pobierane za przejazd samochodów osobowych zarejestrowanych w Ukrainie, tj. posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne.

x

Zobasz także

Rusza Węzeł Plewiska

Na granicy Poznania i Plewisk rozpoczyna się budowa węzła przesiadkowego z bezkolizyjnym przejazdem pod torami ...

Uhonorują WOŚP

Radni klubu Wspólny Poznań złożyli projekt uchwały, w którym proponują, aby w centrum Poznania utworzyć ...

Plac Kolegiacki bez zieleni

Plac Kolegiacki zabetonowaną pustynią? Miasto: „to manipulacja!”   Porównanie, które zaskoczyło mieszkańców | fot. Poznański ...

Finał WOŚP w Poznaniu

„Przejrzyj na oczy”- to hasło 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 30 ...

Radosne Święto Wielkopolan

W tym roku kolejna, 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy będziemy ...