Ukraina

Ciemna strona światła

Zapraszamy na interdyscyplinarne seminarium pt. „Ciemna strona światła – o zanieczyszczeniu świetlnym i jego wpływie na nasze życie”, która odbędzie się 29 lutego 2024 r. w Biurze RPO (ul. Długa 23/25 w Warszawie). Konferencja rozpoczyna się o godz. 10.00. Wydarzenie będzie również transmitowane online.

Konferencja będzie transmitowana na platformie YouTube

Zanieczyszczenie świetlne stało się faktem, którego wynalazca żarówki Thomas Edison nie mógł przewidzieć. Jego wynalazek popchnął cywilizację mocno do przodu, uwalniając nas od ograniczeń rytmu dobowego. I tak sztuczne światło stało się dobrem, bez którego współczesny świat nie może się już obejść. Wszystko, co dobre, ma jednak swoją cenę – nawet przełomowe zdobycze cywilizacyjne.

Cenę tę płaci przyroda, dla której sztuczne oświetlenie oznacza zaburzenie naturalnych cykli biologicznych. Płacą ją też ludzie, i to nie tylko portfelem, ale też zdrowiem – psychicznym i fizycznym. Nadmierna ekspozycja na sztuczne światło destabilizuje ludzki biorytm, może powodować bezsenność, chroniczne zmęczenie i przebodźcowanie, a nawet pogłębienie zaburzeń psychicznych i chorób neurologicznych. Przez smog świetlny mieszkańcy wielu miast i wsi są pozbawieni widoku rozgwieżdżonego nieba nawet w pogodną noc.

Seminarium dotyczyć będzie zanieczyszczenia świetlnego i jego wpływu na nasze życie. Prelegenci, w tym osoby związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska, specjaliści z zakresu medycyny, psychologii i nauk technicznych oraz przedstawiciele administracji publicznej, poruszą temat wpływu zanieczyszczenia świetlnego na dobrostan psychiczny i zdrowie człowieka. Zaproszeni goście opowiedzą także o wpływie sztucznego światła na rośliny i zwierzęta w środowisku naturalnym oraz w mieście. Ponadto podczas seminarium postaramy się odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób oświetlać przestrzeń publiczną, aby nie przyczyniać się do zjawiska zanieczyszczenia świetlnego?

 

x

Zobasz także

4DesignDays

Już niespełna dwa miesiące do otwarcie imprezy 4DesignDays. Odbędzie się ona w dniach 25-28.01 2024 ...

POLECO zapraszają

Przyjedź na Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO i zobacz najnowsze technologie, rozwiązania, usługi i produkty ...

Targi Mieszkań i Domów

Targi Mieszkań i Domów zbliżają się wielkimi krokami! Serdecznie zapraszamy na nadchodzącą edycję Targów Mieszkań ...

Targi Budownictwa i Architektury

W dniach od 31 stycznia do 3 lutego w Poznaniu na terenie MTP odbędą się ...

Top Inwestycje Komunalne 2023

Top Inwestycje Komunalne 2023 – zgłoś inwestycję! Rusza kolejna edycja konkursu Top Inwestycje Komunalne. Redakcja ...