Co obiecują partie

Partie kuszą wyborców mieszkaniami: 50 tysięcy na wkład własny i powrót Mieszkania dla Młodych. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 r. Sprawdziliśmy, jak wyglądają propozycje dotyczące mieszkalnictwa największych komitetów wyborczych. Listy we wszystkich okręgach wyborczych w kraju udało się zarejestrować pięciu komitetom wyborczym: PSL, PiS, SLD, KO oraz Konfederacja

Polskie Stronnictwo Ludowe

PSL proponuje wprowadzenie programu „Własny Kąt”. Partia deklaruje, że zapewni polskim rodzinom do 50 tysięcy złotych wkładu własnego z budżetu na zaciągnięcie kredytu na pierwsze mieszkanie.

Ludowcy w swoim programie nie zapisali jednak szczegółów. Na początku września lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że program „pozwoli 100 tys. młodym polskim rodzinom na własne mieszkanie” i wpłynie on na poprawę dzietności w Polsce.

PSL postuluje również, by stworzyć program „Ziemia dla młodych”. Dzięki niemu osoby do 35. roku życia będą mogły za 1 zł kupować działki budowlane z zasobów państwowych lub samorządowych. Wraz z działką uzyskają pozwolenie na budowę i projekt budowlany domu energooszczędnego.

Prawo i Sprawiedliwość

PiS w swoim programie wyborczym zapowiada „kontynuowanie ze zwiększoną energią rozwoju budownictwa na wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus” (do sierpnia 2019 r. w ramach programu wybudowano 887 mieszkań). Zakłada on m.in. nowe inwestycje mieszkaniowe w postaci „nawet miliona dodatkowych nowych mieszkań do 2030 roku”.

Wsparciem dla wynajmujących w pierwszym okresie najmu mają być też dopłaty do czynszu dzięki programowi Mieszkanie na Start.

W programie czytamy też, że rozwijany będzie programu termomodernizacji i remontów budynków z wielkiej płyty i promocji odnawialnych źródeł energii.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

SLD w swoim programie przedstawia koncepcję tanich mieszkań na raty. Powstać ma publiczne przedsiębiorstwo, które w latach 2021-2031 zapewni milion mieszkań na terenach należących do Skarbu Państwa.

Koszt wynajmu ma nie przekraczać 20 zł za metr kwadratowy, państwo nie będzie sprzedawać mieszkań za większą kwotę niż koszty budowy. Mieszkania będzie można kupić na raty z maksymalnym oprocentowaniem na poziomie 3 procent.

Lewica zapowiada również koniec reprywatyzacji i wygaszenie wszystkich roszczeń reprywatyzacyjnych. Zakazana ma być też eksmisja na bruk i do lokali nienadających się do zamieszkania.

Konfederacja Wolność i Niepodległość

Konfederacja nie chce wspierać kupujących mieszkania bezpośrednio. Zamierza wprowadzić zerowy PIT i znieść przymus płacenia składek na ZUS. To miałoby dać ok. 1000 zł do kieszeni każdego pracującego obywatela, który samodzielnie zdecydowałby, na co wyda dodatkowe pieniądze.

Koalicja Obywatelska

Koalicja Obywatelska zapowiada powrót do programu Mieszkanie dla Młodych. Zakłada on jednorazowe dofinansowanie wkładu własnego dla osób do 35 roku życia. Limit wieku nie będzie obowiązywał w przypadku rodzin z co najmniej trojgiem dzieci.

Jak czytamy w programie KO, dofinansowanie wynosić ma od 10 proc. (single) do 30 proc. (rodziny z co najmniej trojgiem dzieci) wartości odtworzeniowej mieszkania w zależności od lokalizacji. Co istotne, programem mają być objęte wyłącznie mieszkania z rynku pierwotnego.

KO chce również programu dofinansowania samorządowych inwestycji w mieszkania na wynajem z budżetu państwa (samorządy mają otrzymywać całość wpływów z podatków dochodowych, a także nieruchomości Skarbu Państwa). Planuje także stworzyć zachęty dla inwestycji korporacyjnych w mieszkania na wynajem w postaci spółek typu REIT (to firmy inwestujące w najem nieruchomości). W zamian za zachęty podatkowe spółki mają inwestować w mieszkania na wynajem.

KO zamierza też zrealizować koncepcję „łazienka w każdym domu”. Jak pisze w swoim programie, z danych GUS wynika, że prawie milion mieszkań w Polsce nie ma toalety, a pół miliona lokali mieszkalnych nie ma bieżącej wody

Źródło:onet.pl

x

Zobasz także

Mimo pademi wciąż budujemy

W I połowie 2021 r oddano do użytkowania 105,6 tys. mieszkań tj. wzrost o 8,8 ...

Budują więcej, ale drożej

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w okresie od stycznia do lipca 2021 r. oddano do ...

Szalone ceny drewna

Polacy gorzko zapłaczą w meblowym, podczas remontu i budowy. Drewno nawet o 300 proc. droższe ...

Rekordowe półrocze budowlańców

Najnowsza publikacja danych sygnalnych GUS, prezentująca osiągnięcia budownictwa mieszkaniowego w czerwcu oraz w pierwszych sześciu ...

Mieszkania Plus wciąż pożądane

Polacy rzucili się na program Mieszkanie Plus. 600 wniosków na godzinę do jednej inwestycji. Program ...