Ukraina

„Czyściciele” kamienic przed sądem

Prokuratura Rejonowa Poznań-Grunwald skierowała do sądu akt oskarżenia m. in. przeciwko Piotrowi Ś. i Pawłowi Ż., prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą Fabryka Mieszkań i Ziemi, za nękanie lokatorów. Piotr Ś. i Paweł Ż. są oskarżeni o to, że w okresie od maja 2012 r. do sierpnia 2012 r. w Poznaniu w budynku przy ul Stolarskiej, będąc zobowiązani do zapewnienia i dochowania należytej staranności oraz bezpiecznego użytkowania obiektu, uporczywie nękali lokatorów wymienionego budynku pod pozorem przeprowadzenia prac ogólnobudowlanych w kamienicy, poprzez wprowadzenie dezinformacji w sprawie prawa własności kamienicy oraz planowanych na jej terenie prac, odłączanie prądu i wody, przewiercanie stropów, celowe zalewanie mieszkań, składowanie materiałów łatwopalnych na podwórzu, zlecenie wykonania i niezabepieczenie w sposób prawidłowy głębokiego wykopu przy fundamencie budynku, nakazanie składowania gruzu w bramie wejściowej, nakazanie rozbiórki ściany zewnętrznej poddasza i pozostawienie na połaci dachu jej pozostałości pod pozorem prowadzenia prac ogólnobudowlanych, wywieszanie wstęg pogrzebowych, rozrzucanie robactwa i podrzucanie padliny, blokowanie ciągów komunikacyjnych, obrzucanie inwektywami, dzwonienie do drzwi o różnych porach dnia i nocy, rzucanie petard.
W toku śledztwa ustalono, że w taki sam sposób Piotr Ś. i Paweł Ż. zachowywali się wobec mieszkańców budynku przy ul. Długiej, przy ul. Piaskowej i przy ul. Niegolewskich 20. Działania wyżej opisane miały miejsce w okresach od czerwca 2011 r. do maja 2012 r.
Ponadto Piotrowi Ś. zarzucano, że działając wspólnie i w porozumieniu z Adrianem W., w okresie od października 2012 r. do lutego 2013 r. dopuścili się przestępstwa stalkingu wobec mieszkańców kamienicy przy ul. Niegolewskich 14.
Oskarżeni nie przyznają się do popełnienia zarzucanych im przestępstw, złożyli wyjaśnienia, w których przedstawiają swoją wersję podejmowanych kroków podnosząc, że działali w granicach prawa.
Za przestępstwo stalkingu zarzucone oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Sprawę będzie rozpoznawał Sąd Rejonowy Grunwald i Jeżyce w Poznaniu.

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...