Dane GUS zatrważają

Według stanu na koniec stycznia 2021 roku do rejestru REGON wpisanych było 4 mln 667,5 tys. podmiotów gospodarki narodowej, czyli o 0,1 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 3,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Z ​ rejestru wykreślono 23,8 tys. firm, o 38,3 proc. więcej mdm poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.
Według GUS w styczniu tego roku w rejestrze REGON było zarejestrowanych łącznie 4 mln 667 tys. 477 firm, zarejestrowano 28 tys. 698 firm, wyrejestrowano 23 tys. 803 firmy, a 525 tys. 274 podmiotów zawiesiło działalność.

Jak podaje GUS wzrost liczby podmiotów nowo zarejestrowanych odnotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 15,2 proc.). Z kolei dla spółek handlowych odnotowano spadek liczby nowo zarejestrowanych podmiotów o 1,3 proc., w tym dla spółek akcyjnych o 41,0 proc., natomiast liczba spółek cywilnych nowo zarejestrowanych wzrosła o 21,0 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Według opublikowanych danych w styczniu wyrejestrowano z rejestru REGON o 38,3 proc. więcej podmiotów niż przed miesiącem. Wyrejestrowano 3 tys. 607 spółek handlowych, tj. 2,2 razy więcej niż w poprzednim miesiącu.

Podmioty z zawieszoną działalnością wg stanu na koniec stycznia 2021 roku stanowiły 11,3 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON” – informuje GUS.

Dodano, że biorąc pod uwagę sekcje PKD największy wzrost liczby podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne (o 21,2 proc.).
Wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością odnotowano również w sekcji górnictwo i wydobywanie (o 4,6 proc.), pozostała działalność usługowa (4,2 proc.).

Jak informuje GUS, pod względem terytorialnym największy wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w województwie podlaskim (o 3,8 proc.), małopolskim (o 3,5 proc.) i świętokrzyskim ( o 3,3 proc.)

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/firma/news-gus-w-styczniu-z-rejestru-regon-wykreslono-o-38-3-proc-wiece,nId,5043391#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

x

Zobasz także

Ukraińcy kupują mieszkania

W 2019 r. w ręce cudzoziemców trafiło blisko 8,5 tys. mieszkań oraz prawie 2,5 tys. ...

Kryzys budownictwa trwa

Kryzys wywołany koronawirusem odbija się na branży budowlanej. Kolejny miesiąc produkcja budowlano-montażowa jest na niższym ...

Wirus spowalnia budowy

W ostatnich dniach koronawirus spowodował kłopoty na budowie dwukilometrowego tunelu, który powstaje na zakopiance, czyli ...

Jak i gdzie mieszkamy

Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych stanowi jeden z podstawowych aspektów każdej gospodarki. Jaki jest polski zasób mieszkaniowy? ...

Już nie kupują mieszkań

Choć z lokat bankowych w drugim kwartale zniknęło aż 65 mld zł, to Polacy wcale ...