Dom Opieki Medycznej

30 września br. odbyło się uroczyste otwarcie Dziennego Domu Opieki Medycznej przy ul. Przykop 4 w Buku, na który przeznaczono ponad 5 mln zł ze środków unijnych. Realizacja tego przedsięwzięciu znacząco poprawi dostęp do usług medyczno-opiekuńczych dla osób starszych z terenu Buku i okolic.

W uroczystości udział wzięli m.in.: prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe” dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska, burmistrz miasta i gminy Buk Paweł Adam, w imieniu marszałka województwa wielkopolskiego: Maria Nieznalska-Kaseja (kierownik oddziału analiz, Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego), p.o. z-ca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu Monika Zembrzycka, właściciel nieruchomości Maciej Sobolewski. Obecni byli też pracownicy DDOM wraz z kierowniczką Zofią Koźmińską oraz podopieczni. Poświęcenia obiektu dokonał ks. prałat Andrzej Szczepaniak, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku.

Zebrani goście udali się na wspólne zwiedzanie obiektu, który dysponuje powierzchnią 270 m²; pomieszczenia ulokowane są na dwóch poziomach, a tuż obok DDOM znajduje się park, do którego podopieczni będą chodzić na spacery.

Inwestycja zrealizowana została przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe” z siedzibą w Poznaniu wraz z miastem i gminą Buk oraz Centrum Kompetencji Grupę Szkoleniowo-Doradcza A. Gawrońska.

Na potrzeby DDOM gmina Buk zapewniła odpowiednią nieruchomość przy ul. Przykop 4. Z właścicielem nieruchomości została podpisana umowa najmu na okres dziesięciu lat dająca możliwość utworzenia placówki medycznej. W celu dostosowania budynku do potrzeb niesamodzielnych osób starszych stowarzyszenie „Hospicjum Domowe” przeprowadziło pracę budowlane wraz z zakupem windy zewnętrznej o wartości 984.426,64 zł.

Inwestycja zrealizowana została w ramach projektu: „Program usług zdrowotnych i społecznych świadczonych na terenie zachodniej części powiatu poznańskiego dla niesamodzielnych osób starszych” z funduszy Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu wynosi 5.231.109 zł.

W trakcie uroczystego otwarcia DDOM burmistrz Paweł Adam mówił o innych działaniach przygotowywanych z myślą też o seniorach. Zapowiedział, że trwają przygotowania pod nową siedzibę Domu Dziennego Pobytu „Pogodna jesień”, na zmianę lokalizacji czeka też Ośrodek Pomocy Społecznej w Buku.

x

Zobasz także

Ścieżką wokół jeziora

Zakończyły się prace związane z budową ciągu pieszego, drogą wewnętrzną i miejscami parkingowych dla niepełnosprawnych ...

Wielka Wieś z kanalizacją

W gminie realizowana jest duża inwestycja w zakresie poprawy gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Prace prowadzone są w ...

Wóz strażacki dla Wielichowa

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak złożył wizytę w gminie Wielichowo w powiecie grodziskim, a dokładnie ...

Dotacja na budowę szkoły

Gmina Tarnowo Podgórne otrzymała kolejne wsparcie od Zarządu Województwa Wielkopolskiego na realizację projektu „Budowa Zespołu ...

Warciana kładka w Owińskach

W piątek, 15 października w Urzędzie Gminy Czerwonak podpisano umowę dotyczącą budowy kładki pieszo-rowerowej przez ...