Działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach w regionie oraz plany w tym zakresie na najbliższy czas były tematem posiedzenia Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które odbyło się 23 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim. Obrady poprowadził jej przewodniczący – Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Na początku spotkania Marszałek Marek Woźniak przywitał nowych członków Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – Agatę Sobczyk, Wojewodę Wielkopolską oraz st. bryg. Tomasza Grelaka – pełniącego obowiązki Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Rada zatwierdziła realizację planu wydatków wielkopolskich WORD-ów na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2023 roku, zatwierdzono również plan wydatków na ten cel w tym roku. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przeznaczą na te działania blisko 1,3 mln zł. W planach jest m.in. organizacja wydarzeń skierowanych do dzieci i dorosłych promujących bezpieczeństwo na drogach, uruchamianie i doposażanie pracowni wychowania komunikacyjnego i miasteczek ruchu drogowego w przedszkolach i szkołach, organizacja szkoleń związanych z ratownictwem medycznym czy zakup elementów odblaskowych przeznaczonych dla dzieci oraz młodzieży szkolnej.
O podjętych w ubiegłym roku i planowanych na ten rok działaniach na rzecz bezpieczeństwa na drogach oraz działaniach ratunkowych mówili m.in. przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, Oddziału GDDKiA w Poznaniu oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Omówiona została także realizacja „Wielkopolskiego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” na lata 2022-2030.
Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Poznaniu działa przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego jako wojewódzki zespół koordynacyjny w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rada określa kierunki działań administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Do jej zadań należy w szczególności opracowywanie regionalnych programów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz inicjowanie działalności edukacyjno-informacyjnej.