Fotografia wnętrz

Dyplom za przedsiębiorczość

Poznań znalazł się na podium rankingu Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość w latach 2003-2019, w kategorii Miasto na Prawach Powiatu. Tym samym uplasował się w czołówce miast generujących najlepsze praktyki rozwojowe w Polsce.
Wieżowce na tle zachmurzonego nieba. – grafika artykułu
Od 17 lat liczba podmiotów gospodarczych działających w Poznaniu systematycznie wzrasta.

Znamy wyniki tegorocznej edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, którego partnerem jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego. Ranking Samorządów to projekt badawczy realizowany od wielu lat przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Jego głównym celem jest wyłonienie oraz nagrodzenie najlepiej rozwijających się jednostek samorządowych w Polsce.

Ranking powstał w oparciu o 15 zmiennych wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska. Materiałem źródłowym były niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego. Dzięki temu wyniki rankingu wiarygodnie i przekrojowo odzwierciedlają rozwój polskich samorządów i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu.

W swojej kategorii Poznań zdobył 3. miejsce, za Warszawą i Sopotem, wyprzedzając takie miasta jak Kraków czy Gdynia.

– Cieszy nas fakt, że przedsiębiorczość mieszkańców naszego miasta została zauważona i doceniona. Poznanianki i poznaniacy są otwarci na nowe wyzwania, kreatywni, nie boją się podejmować ryzyka, jakim jest prowadzenie własnego biznesu. Wysoki poziom przedsiębiorczości zapewnia Poznaniowi rozwój gospodarczy oraz miejsca pracy, dzięki czemu możemy pochwalić się niską stopą bezrobocia – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.

Pomoc przedsiębiorcom stanowi dla Miasta jeden z najistotniejszych obszarów działań.

– Staramy się przede wszystkim dostarczać wiedzę, która przekłada się na wyższe kompetencje biznesowe i potrzebne umiejętności – mówi Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania. – Z naszych warsztatów i doradztwa korzysta rocznie kilka tysięcy osób, wielu z nich ma już swój biznes, a wielu – rozpoczyna go z nami. Staramy się docierać z edukacją przedsiębiorczą do różnych grup naszych mieszkańców, również do studentów, uczniów szkół średnich czy cudzoziemców – podkreśla.

Od 17 lat liczba podmiotów gospodarczych działających w Poznaniu systematycznie wzrasta. W 2003 roku na 1000 mieszkańców stolicy Wielkopolski przypadały 152 przedsiębiorstwa, w 2018 r. – 208, w 2019 r. – 216, a na koniec października tego roku – 221.

x

Zobasz także

Na Wzgórze Przemysła inaczej?

Czy powstanie nowe wejście na Wzgórze Przemysła od strony ul. 23 Lutego? W tej sprawie ...

Przebudują centrum miasta

Konsorcjum Tormel i Terlan zajmie się przebudową odcinka ulicy Święty Marcin pomiędzy Ratajczaka i Al. ...

Zielone dachy Poznania

Poznaniacy, chcący stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy, będą mogli liczyć na ...

Wielka płyta ma się dobrze

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Poznaniu zbadał w ub. roku stan techniczny co dziesiątego wielkopłytowego ...

Los Ostrowa i Szyperskiej

Radni z Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji przyjrzeli się planom inwestycyjnym w rejonie ul. Szyperskiej ...