Ekologiczny Marcelin

Przy ul. Jeleniogórskiej, w miejscu zajmowanym dotychczas przez Swarzędzką Fabrykę Mebli, powstaje osiedle w stylu modernistycznym wtopione w zieleń parkową z oczkiem wodnym i systemem nawadniania. Inwestorem jest BRE.locum – spółka deweloperska BRE Banku SA. Mimo, że teren zabudowy zajmowały dotychczas obiekty o charakterze magazynowym – od lat opuszczone – ma on dużo wartościowej zieleni zajmującej prawie 20 proc. powierzchni. I tę wartość inwestor i projektanci z pracowni Ewy i Stanisława Sipińskich postanowili zachować i zagospodarować twórczo – nadając obszarowi nowy, miejski wyraz. Zabudowa zajmie tylko około 31 proc. powierzchni terenu.
Obszary zieleni zostaną jeszcze powiększone. Od strony pętli tramwajowej, która z czasem ulegnie likwidacji, zostanie utworzony teren rekreacyjny wyłącznie do użytku mieszkańców osiedla. Projektanci postanowili zagospodarować z pożytkiem wody opadowe. Nie trafią one bezpośrednio do kanalizacji, lecz do zbiorników retencyjnych, aby zasilać oczko wodne, które pojawi się w parku i służyć do nawadniania zieleni. Także poszczególne zespoły zabudowy będą otaczały małe, indywidualne enklawy parkowe. Projektanci pomyśleli również o placach zabaw i boisku do gier zespołowych. Na dodatek zaledwie kilkaset metrów od przyszłego osiedla rozciąga się Las Marceliński.
Zabudowa będzie mocno zróżnicowana – poczynając od czterorodzinnych budynków bliźniaczych 3-kondygnacyjnych (od strony istniejących domów jednorodzinnych) po budynki wielorodzinne do 5 kondygnacji. Mieszkania w I etapie mają powierzchnię od 32 do 152 m kw. Architekci zaprojektowali domy nawiązujące stylem do przedwojennego polskiego modernizmu. Dominującymi kolorami elewacji będzie biel i brąz. W podziemiu budynków zaprojektowano miejsca parkingowe. Osiedle zostanie ogrodzone i wyposażone w system monitoringu.
Na zdegradowanym urbanistycznie terenie powstanie zatopione w zieleni osiedle nawiązujące wyrazem, kompozycją, architekturą i kolorystyką do dobrej tradycji starego Grunwaldu – komentuje Stanisław Sipiński.
Na całym terenie powstać ma do 900 mieszkań. Inwestycję podzielono na etapy. W trakcie realizacji jest pierwszy etap obejmujący 98 lokali. W domach bliźniaczych aktualnie na wykończeniu jest wznoszenie pierwszych pięter, natomiast w dwóch budynkach wielorodzinnych kończy się faza budowy kondygnacji podziemnej. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie drugiego etapu.
Deweloper określił cenę sprzedaży na 6800-7600 zł/m kw. brutto (z udziałem w gruncie) w standardzie deweloperskim. Na razie zawierane są umowy rezerwacyjne, co wiąże się z wpłatą 10.000 zł. W momencie podpisania umowy przedwstępnej wejdzie ona na poczet platności za nieruchomość.

Ekologiczny Marcelin

Przy ul. Jeleniogórskiej, w miejscu zajmowanym dotychczas przez Swarzędzką Fabrykę Mebli, powstaje osiedle w stylu modernistycznym wtopione w zieleń parkową z małymi jeziorkami i systemem nawadniania. Inwestorem jest BRE.locum – spółka deweloperska BRE Banku SA.

Przy ul. Jeleniogórskiej, w miejscu zajmowanym dotychczas przez Swarzędzką Fabrykę Mebli, powstaje osiedle w stylu modernistycznym wtopione w zieleń parkową z małymi jeziorkami i systemem nawadniania. Inwestorem jest BRE.locum – spółka deweloperska BRE Banku SA.

Mimo, że teren zabudowy zajmowały dotychczas obiekty o charakterze magazynowym – od lat opuszczone – ma on dużo wartościowej zieleni zajmującej prawie 40 proc. powierzchni. I tę wartość inwestor i projektanci z pracowni Ewy i Stanisława Sipińskich postanowili zachować i zagospodarować twórczo – nadając obszarowi nowy, miejski wyraz. Zabudowa zajmie tylko około 32 proc. powierzchni terenu.
Obszary zieleni zostaną jeszcze powiększone. Od strony pętli tramwajowej, która z czasem ulegnie likwidacji, zostanie utworzony lokalny park z zespołem małych jeziorek. Projektanci postanowili bowiem zagospodarować z pożytkiem wody opadowe. Nie trafią one do kanalizacji, lecz do zbiorników retencyjnych, aby zasilać parkowe jeziorka, cieki wodne i służyć do nawadniania zieleni. Także poszczególne zespoły zabudowy będą otaczały małe, indywidualne enklawy parkowe. Zwiększy się też zadrzewienie ul. Jeleniogórskiej. Projektanci pomyśleli również o zespole sportowo-rekreacyjnym, który znajdzie swe miejsce na końcu osiedla. Na dodatek zaledwie kilkaset metrów od przyszłego osiedla rozciąga się Las Marceliński.
Zabudowa będzie mocno zróżnicowana – poczynając od czterorodzinnych budynków bliźniaczych 3-kondygnacyjnych (od strony istniejących domów bliźniaczych) po budynki wielorodzinne do 5 kondygnacji. Mieszkania mają powierzchnię od 32 do 152 m kw. Architekci zaprojektowali domy nawiązujące stylem do przedwojennego polskiego modernizmu. Z białym kolorem na fasadach kontrastować będzie wprowadzenie dużej ilość drewna, uzupełnionego elementami z aluminium.
Teren będzie wolny od samochodów. 90 proc. miejsc parkingowych zlokalizowano pod ziemią. Osiedle zostanie ogrodzone i wyposażone w system monitoringu.
Na zdegradowanym urbanistycznie terenie powstanie zatopione w zieleni osiedle nawiązujące wyrazem, kompozycją, architekturą i kolorystyką do dobrej tradycji starego Grunwaldu – komentuje Stanisław Sipiński.
Na całym terenie powstać ma do 900 mieszkań. Inwestycję podzielono na etapy. W trakcie realizacji jest pierwszy etap obejmujący 98 lokali. Domy bliźniacze dochodzą pod dach, natomiast w dwóch budynkach wielorodzinnych kończy się faza budowy parkingów. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie drugiego etapu.
Pierwsze mieszkania będą do odbioru na koniec 2008 r. Deweloper określił cenę sprzedaży na 6800-7600 zł/m kw. brutto w standardzie deweloperskim. Sprzedaż na rozpocząć się w ciągu miesiąca. Na razie zawierane są umowy rezerwacyjne, za co trzeba zapłacić 10.000 zł.

x

Zobasz także

Mimo pademi wciąż budujemy

W I połowie 2021 r oddano do użytkowania 105,6 tys. mieszkań tj. wzrost o 8,8 ...

Budują więcej, ale drożej

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w okresie od stycznia do lipca 2021 r. oddano do ...

Szalone ceny drewna

Polacy gorzko zapłaczą w meblowym, podczas remontu i budowy. Drewno nawet o 300 proc. droższe ...

Rekordowe półrocze budowlańców

Najnowsza publikacja danych sygnalnych GUS, prezentująca osiągnięcia budownictwa mieszkaniowego w czerwcu oraz w pierwszych sześciu ...

Mieszkania Plus wciąż pożądane

Polacy rzucili się na program Mieszkanie Plus. 600 wniosków na godzinę do jednej inwestycji. Program ...