Ukraina

Fotopanele na UM w Poznaniu

Na budynkach zamontowanych zostanie łącznie ok. 260 paneli fotowoltaicznych. Na budynkach poznańskiego magistratu pojawią się panele fotowoltaiczne. Instalacja ma zmniejszyć wydatki na energię.

Panele zamontowane zostaną w przyszłym roku na dachach obiektów przy placu Kolegiackim oraz ulicy Libelta. Lokalizacje wytypowane zostały ze względu na powierzchnię dachu oraz najbardziej korzystne możliwości techniczne instalacji. Inwestycje będą realizowane w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków oraz w strefie ochrony konserwatorskiej.

Na budynkach zamontowanych zostanie łącznie ok. 260 paneli fotowoltaicznych.

Magistrat poinformował, że panele będą wspomagały zasilanie budynków. Te przy placu Kolegiackim pozwolą na zaoszczędzenie ok. 40 tys. zł rocznie. Wyprodukują blisko 1/8 całkowitego zapotrzebowania na energię w tym budynku. Ponadto, zmniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery o kilkadziesiąt tysięcy kilogramów w rok.

Trwają przygotowania do postępowania przetargowego. Na ten cel zaplanowano ponad 2 mln zł. W przypadku obiektu na pl. Kolegiackim koszty obejmują również przebudowę i wzmocnienie konstrukcji dachu.

Całość finansowana będzie z budżetu miasta.

x

Zobasz także

Stan regionów i miast

Odbyła się się 157. sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów, w której udział wziął Marek Woźniak, Marszałek ...

Jesteśmy Eco-Miastem

Warszawa, Konin, Poznań, Kępno, Niepołomice, Rybnik i Ostrowiec Świętokrzyski – to laureaci tegorocznej edycji konkursu ...

Odkryto średniowieczne mury

Jak informuje „Głos Wielkopolski” niezwykłego odkrycia dokonano w ubiegłym tygodniu na ul. Jana Baptysty Quadro ...

Wiecha nad Andersią Silver

Jak informuje epoznan.pl w najbliższy piątek, 22 września, na ostatniej kondygnacji najwyższego poznańskiego budynku pojawi ...

Końca remontów nie widać

W centrum Poznania trwają obecnie prace związane z ostatnim już etapem Projektu Centrum. Przebudowywane są ...