Ukraina

Gdzie cmentarze dla zwierząt

WSA w Poznaniu zakwestionował uchwałę rady gminy, która stwierdza, że cmentarz dla zwierząt może powstać w odległości co najmniej 3 km od zabudowań.

Sąd nie podważył prawa rady do określania warunków utworzenia grzebowiska, podkreślił jednak, że ustawa o czystości i porządku w gminie przewiduje ich istnienie na terenie gminy.
Wyznaczenie odległości 3 km to zdaniem WSA decyzja równoznaczna z wykluczeniem powstania cmentarza i nie znajdująca jakiegokolwiek uzasadnienia.

Sąd nie podważył prawa rady do określania warunków utworzenia grzebowiska (fot. pixabay)

Rada miejska w jednej z wielkopolskich gmin podjęła uchwałę, w której określiła wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych. Powołała się przy tym na ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
W uchwale radni zdecydowali, że przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie prowadzenia grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych, powinien zapewnić odległość grzebowiska od zabudowań mieszkalnych, od zakładów produkujących artykuły żywnościowe, zakładów żywienia zbiorowego bądź zakładów przechowujących artykuły żywnościowe oraz studni, źródeł i strumieni służących do czerpania wody do picia i potrzeb gospodarczych, wynoszącą co najmniej 3 km.
Zdaniem przedsiębiorcy odległość była zbyt duża, więc postanowił wezwać gminę do usunięcia naruszenia prawa. Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu. Gmina powołała się na wyrok NSA z 1 marca 2016 r. (sygn. II OSK 36/16), w którym sąd
W odpowiedzi na skargę gmina wniosła o jej oddalenie wskazując, że w jej ocenie art. 7 ust. 3 u.c.g. upoważnia radę do określenia w drodze uchwały wymagań, jakie powinien spełnić przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia, w zakresie m.in. prowadzenia grzebowiska, w tym do określenia odległości grzebowiska od zabudowa.
WSA w Poznaniu zdecydował jednak inaczej i uchylił sporną uchwałę. Nie sam więc wymóg zachowania odległości grzebowiska a określenie tej odległości w wymiarze co najmniej 3 km od zabudowań mieszkalnych, sąd uznał za nieważny.
– Rada gminy podejmując uchwałę na podstawie normy o charakterze blankietowym nie jest zwolniona od ważenia wartości, podlegających ochronie. Wprowadzając ograniczenie swobody prowadzenia działalności gospodarczej nie może za wystarczające uznać jedynie powołania się na treść art.7 ust. 3 u.c.g., co miało miejsce w niniejszej sprawie – wyjaśnił sąd.
Jak dodał WSA nie może też wymagań dla tego typu działalności regulować w sposób, który w istocie doprowadzi do jej wyłączenia. Sąd przypomniał przy tym, że przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewidują urządzanie grzebowisk dla zwłok zwierząt na terenie gminy.
WSA przytoczyła także § 3 ust. 1 Rozporządzenia ministra gospodarki komunalnej z 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określania, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie pod cmentarze (Dz. U. 1959 nr 52 poz. 315 ) w myśl, którego odległość cmentarzy od zabudowań mieszkalnych, od zakładów produkujących artykuły żywności, zakładów żywienia zbiorowego bądź zakładów przechowujących artykuły żywności oraz studzien, źródeł i strumieni, służących do czerpania wody do picia i potrzeb gospodarczych powinna wynosić co najmniej 150 m.

Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Liczniki wody na działkach

Działkowe pompy, dzięki którym na wielu ogródkach działkowych jest dostęp do bieżącej wody, mogą stać ...

Schron w każdym domu

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje nowelizację przepisów o obronie cywilnej. Jednym z punktów nowelizacji ma być ...

Wartość nieruchomości

Skarga nadzwyczajna RPO w sprawie o odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości po zmianie planu miejscowego ...

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...