Ukraina

Gdzie pojedziemy zimą


W połowie grudnia ubiegłego roku, Kantar Polska przeprowadził na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej badanie społeczne dotyczące turystycznych planów wyjazdowych Polaków w tegorocznym sezonie zimowym.

Z pytaniami sondażowi Kantar zwrócił się do reprezentatywnej grupy mieszkańców Polski, którzy ukończyli 15 lat. Wyjazd w celach turystycznych w sezonie 2018/2019 zadeklarowała ponad jedna czwarta respondentów.

Najwięcej osób (40% wszystkich planujących wyjazd ) będzie wypoczywać w okresie ferii szkolnych, 39% wyjedzie zimą poza okresem Świąt i ferii zimowych, a tylko co szósta spośród osób planujących wyjazd zimą podjęła decyzję o wyjedzie w okresie świątecznym czy noworocznym.

Wyjazd zimą w celu turystycznym nie jest równoznaczny z pobytem w górach i jazdą na nartach. Uprawianie sportów zimowych to cel wyjazdu tylko co 5 osoby wyjeżdżającej zimą (22%). Większość osób (63% wyjeżdżających) jako cel swojego wyjazdu określiła „wypoczynek i zwiedzanie”, nieliczni – 4% wszystkich wyjeżdżających jadą za granicę zażywać słonecznych kąpieli („słońce i plaża”), a 2% wyjeżdżających korzysta zimą z ofert SPA i turystyki medycznej.

Polskie góry pozostają najczęściej deklarowanym kierunkiem wyjazdów zimowych (34% wszystkich wyjeżdżających). Jednak w porównaniu do wyników badania sprzed 3 lat (zima 2015/2016) liczba Polaków wybierających polskie góry zmniejszyła się (spadek o 12 p.p.), a o 8 p.p. wzrosła liczba osób planujących wypoczynek w górach za granicą. Równocześnie bardzo wzrosła liczba turystów, którzy wykupili pakiety pobytowe na zimowe wyjazdy (wzrost o 27 p.p. w stosunku do danych sprzed 3 lat).

Najczęściej wyjazdy zimowe planują osoby w wieku między 24 a 29 rokiem życia, najrzadziej – respondenci powyżej 50 roku życia. Posiadanie planów wypoczynku zimą skorelowane jest z miejscem zamieszkania i dochodem – częściej wyjeżdżają zimą mieszkańcy dużych miast i osoby z wyższym dochodem.

Większość – około 7 na 10 – Polaków nie wyjeżdża zimą (69% w 2018 roku, w badaniu w 2015 roku -71%).

źródło: POT
foto: AFP

x

Zobasz także

Nowy hotel w Mrzeżynie

Firma D&W Invest przygotowała realizację inwestycji w Mrzeżynie (woj. zachodniopomorskie). Pod przedsięwzięcie przeznaczono teren położony ...

Słoneczne Tarasy Dziwnówka

Firma Budnex rozpoczęła realizację ostatniego etapu Słonecznych Tarasów. Inwestycja powstaje w Dziwnówku w ramach kompleksu ...

Allcon Osiedle na klifie

Sąsiedztwo morza i zielonego parku, elegancka architektura, a przy tym komfort i kameralność. Tego mogą ...

Remont Amber Baltic

Rozpoczął się generalny remont kultowego, nadmorskiego hotelu. Już w kwietniu 2019 r. zaprezentuje on nowe ...

Nadbałtyckie kurorty

Do 2020 roku nad Bałtykiem liczba condohoteli i obiektów z apartamentami wypoczynkowymi wzrośnie o blisko ...