Ukraina

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile płaci się dziś za mieszkanie deweloperskie w Poznaniu, a ile w innych miastach regionu? Sprawdź aktualne ceny mieszkań z rynku pierwotnego w Poznaniu.

Ceny mieszkań Poznań – rynek pierwotny. Co zmieniło się od poprzedniego kwartału?

Pod względem kosztów zakupu mieszkania Poznań należy do miast dosyć drogich. Przeciętna cena za lokal mieszkalny wynosi tu ok. 10,6–11,5 tys. zł/m2. Możliwe jest też jednak znalezienie mieszkań deweloperskich w niższych cenach lub np. z miejscem parkingowym gratis. Zgodnie z danymi NBP w skali kwartału średnie ceny transakcyjne nowych mieszkań w Poznaniu zwiększyły się o 539 zł/m2.

W chwili obecnej eksperci nie zapowiadają odwrócenia się trendu – ceny mają dalej rosnąć. Kupujący muszą więc pogodzić się z sytuacją lub szukać M poza granicami miasta.

Ceny mieszkań w Poznaniu według Narodowego Banku Polskiego

NBP gromadzi i publikuje dane dotyczące cen mieszkań co kwartał. Aktualnie dostępne są dane dotyczące III kwartału 2023 r. Według ekspertów NBP średnia cena nowego mieszkania w Poznaniu to:

  • cena ofertowa – 11 556 zł/m²,
  • cena transakcyjna – 10 689 zł/m².

Jak widać, ceny u deweloperów (ofertowe) są wyższe niż kwoty finalnie płacone za lokal (transakcyjne). Jeśli porównać najnowsze dane z tymi dotyczącymi II kwartału 2023 r., widać wyraźny wzrost – wtedy średnia cena ofertowa wynosiła 10 807 zł/m², a cena transakcyjna – 10 150 zł/m².

Więcej na muratorplus.pl

x

Zobasz także

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...

Zapaść na rynku PPP

To już nie spowolnienie, ale zapaść. Jest tylko jedna nowa umowa na rynku PPP   ...

Castingi dla kupujących.

 Rynek nieruchomości opanowała gorączka Na rynku nieruchomości nie ma wakacji. Klienci ostro rywalizują o mieszkania, ...