Ukraina

Iluzja domu bez pozwolenia

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia? Inwestorów czeka terapia szokowa

Koszty zakupu materiałów budowlanych i robocizny niestety rosną. Niektóre rozwiązania zdrożały wielokrotnie. Stąd też należy spodziewać się, że przy chęci skorzystania z rządowego programu domów do 70 m. kw. bez pozwolenia, koszt wzniesienia takiej konstrukcji będzie wyższy.

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia? Inwestorów czeka terapia szokowa
Budowa domu bez pozwolenia – ile będzie kosztować w 2022 r.? (Adobe Stock)
Budowa domu bez pozwolenia na budowę

Od 3 stycznia 2022 roku możesz wybudować całoroczny dom bez pozwolenia o powierzchni 70 m2. Wiążą się z nim uproszczone procedury formalne, zgodnie z przepisami Ustawy z 17 września 2021 roku o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jedyne, co musisz zrobić w ramach formalności, to doręczyć zgłoszenie budowy do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Warto zastanowić się nad tym, jakie koszty wiążą się z budową domu bez pozwolenia. Należy spodziewać się ich wzrostu w nadchodzących miesiącach, chociażby z uwagi na inflację.

Ile kosztuje dom bez pozwolenia?

Dom do 70 m2 nie jest duży, ale czy będzie też tani w budowie? Niekoniecznie, a wszystko przez drastyczne podwyżki cen materiałów budowlanych i robocizny.

Pandemia koronawirusa spowodowała przestoje w dostarczaniu wielu produktów. Z miesiąca na miesiąc drożały podstawowe materiały budowlane jak stal do wykonywania zbrojenia czy płyty gipsowo-kartonowe. Z końcem 2021 roku pojawiła się wysoka inflacja. W marcu 2022 roku według GUS wyniosła ona aż 11 proc. w skali roku.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich 3 lat koszty budowy domów wzrosły średnio o 1/5, na co wpływ miał znaczny skok cen materiałów budowlanych. Niektóre zdrożały o ponad 100 proc., czego przykładem jest blacha stalowa. Niedobory produktów na rynku windują ceny, ale powodują też, że trudno jest oszacować, ile kosztuje dom bez pozwolenia – od momentu wbicia na posesji pierwszej łopaty do momentu zamknięcia inwestycji pod klucz.

Budowa domu będzie droższa. Sprawdź jakie są przykładowe koszty

Do niedawna koszt budowy domu w średnim standardzie wykończenia wynosił do 6 tys. zł za 1 m2. Oznaczałoby to, że ostateczna cena za obiekt do 70 m2 wyniosłaby 420 tys. zł. W 2019 roku za 1 m2 budowy domu liczono około 4,3 tys. zł, ale na koniec tego samego roku trzeba już było za to zapłacić ponad 4,5 tys. zł.

Więcej na money.pl

x

Zobasz także

Zaludnić pustostany

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego tylko w Warszawie jest aż 4,5 tysiąca pustostanów. W całej ...

To był „czarny maj”

„Czarny maj” na rynku mieszkaniowym w Polsce. Analitycy piszą o gwałtownym spadku sprzedaży – To ...

Tanio już było

Warszawa (+1901 zł), Białystok (+1895 zł) i Szczecin (+1647 zł) zanotowały największe wzrosty rok do ...

Zapaść na rynku najmu

Mieszkania na wynajem znikają na pniu. Każdą ofertą zainteresowanych jest kilkunastu potencjalnych najemców – mówi ...

NIK miażdży Mieszkania+

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) oceniła, że działania podejmowane przez kolejnych ministrów w ramach programu Mieszkanie+ ...