Ukraina

Inflacja zżera samorządy

Apel samorządów z Wielkopolski

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski na nadzwyczajnym zjeździe wystosowało apel w sprawie pilnej konieczności uzdrowienia finansów samorządów w obliczu wysokiej inflacji. Poznań w Stowarzyszeniu reprezentuje przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz.

Samorządowcy zrzeszeni w SGiPW apelują o natychmiastową waloryzację dochodów bieżących samorządów, alarmują, że wspólnotom lokalnym grozi załamanie finansów publicznych. Powodem jest systematyczne ograniczanie dochodów samorządów, a teraz dodatkowo szalejąca inflacja. Taka polityka może doprowadzić do ograniczenia usług publicznych dla mieszkańców.

Waloryzację dochodów SGiPW proponuje przeznaczyć m.in. na pokrycie wydatków związanych z energią elektryczną, gazem oraz wynagrodzeń pracowników w jednostkach samorządowych. Podstawą waloryzacji powinny być realne wpływy z podatków PIT i CIT za rok poprzedni, a nie stan sprzed pandemii, jak to jest obecnie. Bez tych działań sprawne funkcjonowanie miast i gmin przestaje być możliwe. Ich rozwój zostanie zahamowany, a funkcjonowanie sprowadzone jedynie do podstawowej egzystencji.

Ciągłe zmiany podatkowe, szalejąca inflacja i rosnące stopy procentowe drastycznie ograniczają samorządom możliwość realizacji działań zaplanowanych w bliskiej perspektywie czasowej, a planowanie przyszłości staje się praktycznie niemożliwe. Obecna polityka podatkowa rządu jedną ręka daje mieszkańcom pieniądze, a drugą je zabiera, w taki sposób by podatnik nie zorientował się, że całościowo traci, a nie zyskuje. Wprowadzone zmiany podatkowe ograniczają mieszkańcom korzystanie z usług publicznych i w konsekwencji pogarszają życie pojedynczych obywateli i całych rodzin w Polsce.

Pod apelem podpisał się Przewodniczący Zjazdu Przedstawicieli Członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski – Grzegorz Ganowicz, przewodniczący RMP, reprezentujący Miasto Poznań w SgiPW.

x

Zobasz także

Pałac w Lewkowie odnowiony

  Renowacja i rozbudowa Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie kosztowała 30 mln zł (Fot. umww.pl) Zakończyła ...

Wsparcie dla Depo Wolsztyn

Nie ma planów zakończenia działalności Parowozowni Wolsztyn w obecnej formule – zapewnia wielkopolski samorząd. Sytuacja ...

Pasieka ze 150-letnią tradycją

Koło Pszczelarzy im. Klemensa Kruszewskiego w Kościanie, jedno z najstarszych tego typu stowarzyszeń w kraju, ...

Poznaj audyt krajobrazowy

Samorząd Województwa Wielkopolskiego aktywnie troszczy się o jakość krajobrazu. Po raz pierwszy w naszej historii ...

Muzeum w octowni Leszna

W ubiegłym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego kupił budynek dawnej octowni w Lesznie. To w nim ...