Jest „Tlen” dla aktywizacji

Marszałek Marek Woźniak wziął udział w uroczystym otwarciu Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” w Czempiniu. Obiekt może być przykładem udanej i kompleksowej rewitalizacji.

W Czempiniu przed II wojną światową jednym z największych zakładów pracy była fabryka Antoniego Jezierskiego. Fabryka powstawała stopniowo od 1905 roku, początkowo były to warsztaty, a w 1913 powstała także tlenownia. Była to pierwsza taka inwestycja na zachodnich terenach Polski. W tlenowni pozyskiwano tlen na potrzeby służby zdrowia oraz spawalnictwa. Po II Wojnie Światowej, w 1951 r. tlenownię oraz inne zakłady należące do Antoniego Jezierskiego znacjonalizowano, powołując do życia Spółdzielnię Pracy „Tlen”. Sam Jezierski w Czempiniu odegrał dużą większą – niż tylko pracodawca – rolę, angażując się aktywnie w pomoc lokalnej społeczności. Zmarł 13 marca 1965 r.

W 2017 r. działka, gdzie znajdował się zakład została zakupiona przez gminę Czempiń, która po konsultacjach z mieszkańcami, zdecydowała o powstaniu w tym miejscu Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”. Władze Czempinia przygotowały projekt, który uzyskał dofinansowanie unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Na cały projekt rewitalizacyjny przyznano prawie 13,8 mln zł (koszt całej inwestycji wyniósł ponad 16 mln zł).

Nowa „Tlenownia” to ponad 1500 m kw., a same pawilony mają ponad 300 m kw. Tutaj swoją siedzibę będą miały centrum kultury i biblioteka. Swoje miejsce znajdą organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej. Do tego powstały szklarnia, pergole, parking.CAS „Tlenownia” może być przykładem udanej i kompleksowej rewitalizacji obiektu, który w ostatnich latach stał pusty. To zresztą tylko część dużego rewitalizacyjnego projektu Czempinia, który strefy rekreacji ruchowej zlokalizowane na kilku osiedlach, czy Zielony Rynek.

W piątek 27 sierpnia ceremonia otwarcia „Tlenowni” oraz uroczysta sesja Rady Miejskiej w Czempiniu. W obu wydarzeniach wziął udział Marszałek Marek Woźniak. Marszałek porównał projekt rewitalizacji Tlenowni do nagradzanej w licznych konkursach rewitalizacji Starego Browaru w Poznaniu.

Gminie Czempiń z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ udało się uzyskać prawie 50 mln zł. Oprócz „Tlenowni” samorząd otrzymał dofinansowanie m.in. na modernizację oczyszczalni ścieków, termomodernizację szkół, powstanie ścieżek rowerowych.

x

Zobasz także

Super kładka w Kórniku

Promenada na Jeziorem Kórnickim z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. W czwartek odbyło ...

Nieważne referendum

Niedzielne referendum w sprawie odwołania przed upływem kadencji burmistrza i rady miejskiej Murowanej Gośliny (Wielkopolskie) ...

Pomoc prawna na dworcu

Od 1 września 2021 r. następuje zmiana punktu świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie Gminy ...

Zabytek Zadbany w Puszczykowie

Odrestaurowany przy finansowym wsparciu powiatu poznańskiego dworzec kolejowy w Puszczykowie został nominowany do ogólnopolskiego konkursu ...

Serce Gminy Kostrzyn

  W poniedziałek w godzinach południowych spotkało się jury ogłoszonego przez Politechnikę Poznańską i Gminę ...