Kiedy pełna własność

Ustanowienie własności mieszkania spółdzielczego z problemami. Poselski projekt odrzucony

Połączone siły dwóch sejmowych komisji- Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej – odrzuciły w pierwszym czytaniu poselski projekt ustawy o prawie spółdzielni mieszkaniowych do gruntów. Zakładał on, że spółdzielnie mieszkaniowe zyskałyby możliwość przejęcia gruntów zabudowanych należącymi do nich budynkami w sytuacji, gdy od grudnia 1990 r. nie ustalono właściciela tejże nieruchomości.
Spółdzielnie mieszkaniowe skarżą się, że gminy nie realizują składanych przez nie wniosków o ustanowienie użytkowania wieczystego dla gruntów, na których spółdzielnie te w okresie PRL postawiły budynki mieszkalne.
Tymczasem w 2013 r. Sąd Najwyższy orzekł, że osoby dysponujące spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu nie mogą założyć księgi wieczystej, o ile spółdzielni nie przysługuje własność albo użytkowanie wieczyste do gruntu na którym znajduje się ten budynek.
Autorzy projektu chcieli umożliwić spółdzielniom mieszkaniowym przejęcie kłopotliwych nieruchomości, jednocześnie oferując faktycznym właścicielom takich gruntów możliwość wystąpienia o odszkodowanie do JST lub skarbu państwa.

x

Zobasz także

„Polski ład” godzi w miasta

„Aż 145 mld zł w ciągu 10 lat stracą miasta na Polskim Ładzie” – informuje ...

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Jak wskazano, celem nowych przepisów jest ...

Płace idą w górę

GUS podał dane o kwietniowej dynamice wzrostu wynagrodzeń w Polsce. Przewidywania analityków sprawdziły się – ...

Nowa hossa w budownictwie?

Materiały budowlane stanowią zasadniczy koszt każdej budowy, stąd tendencje cenowe ich dotyczące mają podstawowe znaczenie ...

Będzie prawo warstwowe?

Jest zielone światło dla prac nad przepisami o własności warstwowej. Wyodrębnią one własność przestrzeni nad ...